Yatırım Finansman Model Portföy Önerileri – (24.11.2020)

Piyasalarda Dün…

 Haftanın ilk iş gününe artı açılışla başlayan Bist100, en yüksek düzey tazeleyerek 1336,0 düzeysini test etti. Ancak gösterim sonlarına doğru kar satışlarıyla karşılaşan BIST100, günü %0,73 değer kaybıyla 1314,25 puanla kapattı. Güne reaksiyonyla başlamasını beklediğimiz Bist100te 1328,0’i direnç olarak izleyeceğiz. Bu düzeynin üzerinde kalınması halinde 1333,0 yeniden test edilebilir. Olası geri çekilmelerde ise 1300,0 ilk takviye olmak üzere 1280,0’e düşüş devam edebilir.

 Dolar/TL ise dün 7,82 üzerine de çıkmayı başararak 7,95’e kadar terakki kaydetti. An itibariyle de 7,90’dan işlem gören kurda 7,95’in üzerinde kalınması halinde 22 günlük aktif yaklaşık 8,04 sonraki hedef olarak takip edilebilir. Olası geri çekilmelerde ise 7,85’i takviye olarak izleyeceğiz.

Bugünün Gündeminde…

 Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ) Genel Direktörü Dr. Tedros Adhanom Ghebreyesus, “Aşı denemelerinden gelen son olumlu haberlerle, bu uzun ve karanlık kanalın (tünelin) sonundaki ışık daha da parlaklaşıyor.” dedi. Kovid-19 aşı çalışmalarından gelen olumlu haberlerden duyduğu memnuniyeti dile getiren Ghebreyesus, aşıların geliştirilmesinde gösterilen hızın, bunların adil şekilde dağıtılması hususunda da gösterilmesi gerektiği uyarısında bulundu. Ancak aşının dünyanın geneline ulaşması zaman alacağından vaka ve ölüm sayıları tedirginlik yaratmaya devam edebilir.

 Yurtiçi sonuç gündemine baktığımızda gösterim başında Kasım ayı Kapasite Kullanım Oranı ve İmalat Güveni sonuçleri açıklanacak.

 Yurtdışı sonuç gündemine baktığımızda ise, öğlen saaTürk Lirasıerinde Almanya 3.çeyrek büyüme rakamı açıklanacak. Seans sonlarına doğru ise ABD tarafında S&P Konut Fiyat Endeksi ve ardından Conferance Board Tüketici Güveni sonuçlerini takip edeceğiz.

Açılış Öncesi Yurtdışı Piyasalar…

 Yurtdışı piyasalara baktığımızda, Dünya Sağlık Örgütünün aşı çalışmalarıyla ilgili olumlu açıklamalarıyla Asya piyasalarında pozitif görünüm hakim. Avrupa piyasalarında ise dün PMI sonuçleri sonrası gelen satışın ardından reaksiyon görülebilir. Amerika vadelilerinde dünkü gösterim kapanışı sonrası Nasdaq dışında artı hava hakim.

 EUR/USD’da dün sert harekeTürk Lirasıer görüldü. Seans sonlarına doğru düşüşe geçen parite 1,18 düzeysine kadar geri çekildi. Ardından toparlanmayı başaran Eur/Dolar, an itibariyle 1,1850’den işlem görüyor. Bu düzeynin üzerinde kalınması halinde yeniden 1,1890- 1,19 bandına yerleşme görülebilir. Olası geri çekilmelerde ise 22 günlük aktif yaklaşık 1,1794 takviye olarak izlenebilir.

Kaynak: Yatırım Finansman Günlük Bülten

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir