Yatırım Finansman Model Portföy Önerileri – (24.12.2020)

Piyasalarda Dün…

 Endeks, dün güne pozitif başlamasının ardından tarihi zirvesini tazeleyerek 1420,0’i test etti. Ardından yatay bir seyir izleyen BIST100 günü %0,90 değer kazancıyla 1417,6 puanla kapattı. Yukarı yönlü harekeTürk Lirasıerin devamını beklediğimiz Bist100te 1435,0’i direnç olarak izleyeceğiz. Bu düzeynin üzerinde kalınması halinde ise 1470,0 sonraki hedef olarak takip edilebilir. Olası geri çekilmelerde ise 1400,0 ilk takviye olmak üzere 1370’0’e düşüş devam edebilir.

 Dolar/TL ise, hafta boyu görülen yatay seyrini koruyor. Bugün açıklanacak olan TCMB faiz kararı sonrası dalgalanma görebileceğimiz kurda 7,61’i takviye olarak izleyeceğiz. Bu düzeynin altında kalınması halinde ise 7,50’e düşüş hız kazanabilir. Olası terakkilerde ise 7,72 ilk direnç olmak üzere 7,78-7,80 bandı yeniden hedeflenebilir.

Bugünün Gündeminde…

 Avrupa Birliği ve İngiltere, Brexit sonrası ticaret anlaşmasının taslak metninde uzlaştı. AB ülkelerinin, ticaret anlaşmasının 1 Ocak’tan itibaren uygulanabilmesi için prosedürleri hazırlamaya başladığı bildirildi. AB ile İngiltere arasındaki müzakerelerde “adil rekabetin sağlanması”, “ticari anlaşmazlıkların nasıl çözüleceği” ve “balıkçılık” sorunlu konuları oluşturuyordu.

 Yurtiçi sonuç gündemine baktığımızda öğleden sonra merakla beklenen TCMB faiz kararı açıklanacak. Geçtiğimiz toplantıda 475 baz puan faiz artışına giden bankanın, bugünkü toplantısında piyasa yaklaşık 150 baz puan artış bekliyor. Ayrıca TCMB menkul kıymet istatistiklerini takip edeceğiz.

 Yurtdışı sonuç gündeminde bugün Neol dolayısıyla ABD ve Almanya piyasaları kapalı olacak. Ancak ABD vadelileri işlem görmeye devam ediyor.

Açılış Öncesi Yurtdışı Piyasalar…

 Yurtdışı piyasalara baktığımızda, Asya piyasaları, Alibaba’nın Hong Kong hisselerine soruşturma endişesi yanı sıra genel olarak artı hava hakim. Avrupa piyasaları da Brexit anlaşmasının yakın zamanda sonlanacağı açıklamasıyla açılışta pozitif olması bekleniyor. Amerika vadelileri ise dünkü gösterim kapanışı ardından hafif negatif seyrediyor.

 EUR/USD ise, dün Brexit’in yakın zamanda sonuçlanacağının açıklanması ile trend desteğinden dönerek toparlanma kaydetti. An itibariyle 1,22’den işlem gören paritede 1,2240’ı direnç olarak izleyeceğiz. Bu düzeynin üzerinde kalınması halinde ise 1,24 sonraki hedef olarak takip edilebilir. Olası geri çekilmelerde ise 1,2170 ilk takviye olmak üzere 1,2110’a düşüş hız kazanabilir.

GARAN’da kar realizasyonu.

Banka Model Portföyümüze aldığımız Ekim sonundan itibaren %46 nominal ve BIST-100’e göre %16 daha yüksek getiriye ulaştı. Ülke ve sektör risk primlerindeki gerilemeye bağlı güçlü performansın, kredi büyümesindeki yavaşlama, artan marj pressı ve yüksek düzeylerdeki provizyon maliyeTürk Lirasıeri göz önüne alındığında kısa sürelideki zirvesine yaklaştığını düşünüyoruz. Risk priminde iyileşmeyi takviyeleyeceği için, enflasyonu düşürmeye odaklı politika kararları, bugünkü 150 baz puanlık faiz artışı olasılıkmiz de dahil, 10,5TL olan mevcut hedef fiyatımız üzerinde yukarı yönlü risk oluşturmaktadır. Ancak bu potansiyelin, artan fonlama maliyeTürk Lirasıerinin karlılık üzerindeki olumsuz etkisi, yavaşlayan kredi büyümesi ve yüksek seyretmesini beklediğimiz karşılık giderleri ile kısmen dengeleneceğini düşünüyoruz. Yukarıda belirttiğimiz faktörler sebebiyle sektör karlılığının 2Ç21’e kadar zayıf seyredeceğini tahmin ediyoruz. 2021T 0,58x PD/DD ve 4,5x F/K çarpanlarıyla GARAN sektöre kıyasla primli işlem görmektedir. Güçlü sermaye yapısı, görece yüksek karlılığı ve ihtiyaTürk Lirasıı karşılık politikaları (9A20 itibariyle 4,3mlrTL serbest karşılık rezervi) düşünüldüğünde, bu primin devam etmesini bekliyoruz Endeks Üzeri Getiri tavsiyemiz ise gözden geçirilmektedir.

Model Portföyümüz BIST100 Bist100ine göre yılbaşından beri %8,6 daha yüksek getiri elde etmiştir.

Kaynak: Yatırım Finansman Günlük Bülten

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir