Yatırım Finansman Model Portföy Önerileri – (25.01.2021)

Piyasalarda Cuma Günü…

 Geçtiğimiz hafta 1520 – 1525 desteğine kadar geri çekilen BİST100 Bist100inde kapanış bu takviyeten gelen tepki ile 1540’larda gerçekleşti. Küresel risk iştahı bu hafta dengeli. Piyasa Biden Yönetimi’nden teşvik olasılıksini sürdürüyor. Bu da pandemi nedeniyle alınan ekonomik kısıTürk Lirasıamalara rağmen iyimserliği koruyor. İçeride hafif artı açılış yapabiliriz. 1550 direncini yukarıda takip ediyoruz. Kısa vadede ise 1520 – 1525 üzerinde kaldıkça durum taşımayı sürdürebiliriz.

 TCMB’den gelen mesajlar kur tarafında önemli bir harekeTürk Lirasıilik yaratmasa da karar metnini iletişim açısından olumlu izledik. Kısa vadede 7.30 – 7.50 arasındaki sıkışma devam ediyor. Kırılma yönü önemli. Bu hafta enflasyon raporu açıklanacak. Enflasyonda yukarı yönlü riskler azalmış değil. 7.25 – 7.31 desteği geri çekilmede kritik.

Bugünün Gündeminde…

 Bu haftanın iç gündemi ekonomi ve hukuk alanında atılması beklenen adımlar için yapılacak açıklamalar olabilir. Dolaylı olarak TL ve BİST100 için de önemli olacaktır. Veri akışında ise reel kesim güven Bist100i ile imalat sanayi kapasite kullanım oranı Ocak ayına dair en önemli öncü sonuçler olacak.

 Bu hafta yapılacak Fed toplantısından önemli bir karar beklenmiyor. ABD için mali politika daha çok izlemede kalacaktır. Euro Bölgesi için Almanya’da IFO iş güveni izlenecek. PMI’lar Ocak ayı için net toparlanma sinyali vermedi. IFO Ocak ayı raporu, kısıTürk Lirasıama döneminde Almanya için önemli öncü sinyal.

Açılış Öncesi Yurtdışı Piyasalar…

 Yurtdışı piyasalar haftaya olumlu başladı ve ABD vadeliler yukarıda seyrediyor. Brent petrol 55 Dolar’ın hafif üzerinde. Teşvikler ile yüksek stokların arasında petrol gündemi sıkışmış durumda. Altın ise mali teşviklere olan duyarlılığını düşürdü ve 1895 direncine doğru harekeTürk Lirasıer zayıf görünüyor.

 EURUSD paritesinde CFTC’ye göre en yüksek düzey düzeyde long durumlar korunuyor. Parite için 1.23 terakkite önemli direnç. Bu haftaki sonuç akışı Dolar bazlı harekeTürk Lirasıilikle pariteyi yönlendirebilir. 1.23 ve 1.25 ise teknik olarak terakkite hedef olarak görülmekte. Geri çekilmede ise 1.20 ana takviye olmak üzere 1.2070 ilk takviye olarak izlenebilir.

Kaynak: Yatırım Finansman Günlük Bülten