Yatırım Finansman Model Portföy Önerileri – (25.02.2021)

Piyasalarda Dün…

 Endeks dün güne negatif açılışla başlamasının ardından gösterim başlarında toparlanmaya çalışsa da başarılı olamadı. 1500,0 desteği altına da sarkan BIST100 günü %2,3 değer kaybıyla 1483,0 puanla kapattı. Her ne kadar 50 günlük aktif yaklaşık ve trend desteği altında kapanış gerçekleşmiş olsa da global piyasaların etkisiyle güne artı açılışla başlamasını beklediğimiz Bist100te 1500,0’ü direnç olarak takip edeceğiz. Bu düzeynin üzerinde kalınması halinde 1522,0 sonraki hedef olarak takip edilebilir. Olası geri çekilmelerin devamı halinde ise 1470,0 sonraki takviye olarak izlenebilir.

 Dolar/TL ise, dün önemli direnç düzeysi 7,12’i kırmasıyla 7,25’e kadar terakki kaydetti. Ancak bu düzey üzerinde tutunmaya kur geri çekildi ve an itibariyle de 7,16’dan işlem görmekte. ABD tahvil faizlerindeki artışın tetiklediği kurdaki terakki, faizlerin yatay seyre geçmesi ile bir süre zayıf görünüm sergileyebilir. Kurda 7,10’u takviye olarak izleyeceğiz.

Bugünün Gündeminde…

 Fed Başkanı Jerome Powell, ABD ekonomisinin toparlanma sürecinde önünde uzun bir yol olduğu görüşünü yinelerken, fiyaTürk Lirasıarda yaşanan artışların enflasyonun ısrarlı bir şekilde yüksek kalmasına neden olmayacağını öngördü. Temsilciler Meclisi Finansal HizmeTürk Lirasıer Komitesi’ne hitap eden Powell, “Politikamız takviyeleyici çünkü işsizlik yüksek ve işgücü piyasası tam istihdamdan uzak. Bazı önlemlerle bazı varlık fiyaTürk Lirasıarının yükseldiği doğru” diye konuştu.

 Yurtdışı sonuç gündemine baktığımızda, gösterim başında Almanya Gfk Tüketici Güveni sonuçsi açıklanacak. Öğlen saaTürk Lirasıerinde ise Euro Bölgesi Sanayi Güveni sonuçsini takip edeceğiz. Seans sonlarına doğru ABD tarafında Dayanıklı Mal Siparişleri GSYH 4.çeyrek ve İşsizlik Haklarından Yararlanma Başvuruları yayınlanacak.

Açılış Öncesi Yurtdışı Piyasalar…

 Yurtdışı piyasalara baktığımızda, Asya piyasaları Fed Başkanı Powell’ın Temsilciler Meclisin’deki sunumunun ardından %3,2 artışla Güney Kore liderliğinde pozitif seyrediyor. Avrupa piyasaları da açılışta pozitif olması beklenirken, Amerika vadelileri dünkü gösterim kapanışı sonrası %2,0’lere varan terakki görülmekte.

 EUR/USD ise, hafta başından itibaren 1,2170 direncini test etmeye devam ediyor. An itibariyle bu düzeynin hemen üzerinde işlem gören paritede 1,2215 ilk hedef olarak takip edilebilir. Ardından 1,2280-1,23 bandında terakki hız kazanabilir. Olası geri çekilmelerde ise 1,2150’i takviye olarak izleyeceğiz.

Kaynak: Yatırım Finansman Günlük Bülten