Yatırım Finansman Model Portföy Önerileri – (25.03.2021)

Piyasalarda Dün…

 Endeks dün güne yatay başlamasına ardından, gösterim başlarında gelen alımlarla terakki kaydetti. 1400,0 düzeysi üzerinde tutunmayı başaran BIST100, güçlü duruşunu korumayı başardı ve günü %2,64 değer kazancıyla 1413,8 puanla kapattı. Yukarı yönlü harekeTürk Lirasıerin devamını görebileceğimiz Bist100te 100 günlük aktif yaklaşık 1440,0’ı direnç olarak takip edeceğiz. Bu düzeynin üzerinde kalınması halinde 1457,0 sonraki hedef olarak izlenebilir. Olası geri çekilmelerde ise 1400,0 ilk takviye olmak üzere 1382,0’e düşüş devam edebilir.

 Dolar/TL ise, dün 7,96 direncinin geçilmesiyle 8,04’e kadar terakki gösterdi. Ancak bu düzey üzerinde kalamayan kurda gevşeme görüldü. 7,96 altında kalındığı sürece geri çekilmenin devamını görebileceğimiz Dolar/TL’de, 7,85 takviye olarak izlenebilir. Olası terakkilerde ise 8,04 yeniden hedeflenebilir.

Bugünün Gündeminde…

 Fed Başkanı Jerome Powell, uzun sürelili tahvil faizlerinde son dönemde yaşanan artıştan endişe duymadığını belirterek, bu durumun iyileşen ekonomik görünümü yansıttığını ifade etti. Powell, bunun düzenli bir süreç olduğunu belirterek, “Düzenli bir süreç olmasaydı ya da şarTürk Lirasıar toparlanmamızı tehdit edecek kadar sıkılaşsaydı endişelenirdim.” şeklinde konuştu. Ayrıca Powell, çok yüksek enflasyon beklemediklerini, enflasyonla karşılaşılması halinde ise gerekli araçlarının olduğunu ifade etti.

 Avrupa Birliği (AB) ülkelerinin liderleri, bugün başlayacak ve iki gün sürecek zirve toplantısında COVID-19’a karşı geliştirilen aşıların Avrupa’da yavaş ilerleyen dağıtımı, Türkiye ile ilişkiler ve Rusya konularını görüşecek.

 Yurtdışı sonuç gündemine baktığımızda gösterim başında Almanya Tüketici Güveni sonuçsi açıklanacak. Öğleden sonra ise ABD tarafında GSYH 4. Çeyrek ve haftalık işsizlik maaşı başvurularını takip edeceğiz. Büyüme sonuçsi önceki dönem %33,4 olarak gerçekleşirken, son çeyrekte olasılık %4,1.

Açılış Öncesi Yurtdışı Piyasalar …

 Yurtdışı piyasalara baktığımızda, Asya piyasaları dün ABD Bist100lerinden Nasdaq’da görülen satışların ardından karışık bir seyir izliyor. Özellikle Mumbai Bist100inde %1,0’in üzerinde kayıplar söz konusu. Avrupa piyasaları ise açılışta yatay olması beklenirken, Amerika vadelilerinde dünkü gösterim kapanışı sonrası negatif hava hakim.

 EUR/USD ise, son günlerde test ettiği 200 günlük aktif yaklaşık 1,1833 altında işlem görüyor. Bu düzey altında kalındığı sürece geri çekilmelerin devamını görebileceğimiz paritede 1,1750’e düşüş hız kazanabilir. Olası terakkilerde ise 1,1833 üzerinde 10 günlük aktif yaklaşık 1,19 yeniden hedeflenebilir.

Kaynak: Yatırım Finansman Günlük Bülten