Yatırım Finansman Model Portföy Önerileri – (25.11.2020)

Piyasalarda Dün…

 Dün güne artı açılışla başlayan Bist100, açılışın ardından kar satışlarıyla karşılaştı. 1038,0 desteği üzerinde tutunmayı başaran BIST100, günü %0,51 değer kazancıyla 1321,0 puanla kapattı. Yukarı yönlü harekeTürk Lirasıerin devamını beklediğimiz Bist100te 1335,0’i direnç olarak izleyeceğiz. Bu düzeynin üzerinde kalınması halinde ise 1350,0 sonraki hedef olarak izlenebilir. Olası geri çekilmelerde ise 1308,0 ilk takviye olmak üzere 1300,0’e düşüş devam edebilir.

 Dolar/TL ise dün 22 günlük aktif yaklaşık 8,04’e kadar terakki kaydetti. Bu düzey üzerinde kalamayan kurda bir miktar geri çekilme görülse de 8,00 düzeylerinde işlem görmeye devam ediyor. 7,9850’i takviye olarak takip edeceğimiz Dolar/TL’de, bu düzeynin altında kalınması halinde 7,90’a geri çekilme hız kazanabilir. Olası terakkilerde ise 8,04 direnci üzerinde 8,08-8,10 bandı sonraki hedef olarak izlenebilir.

Bugünün Gündeminde …

 Avrupa Birliği dış politika şefi Josep Borrell, Türkiye’nin Doğu Akdeniz’deki faaliyeTürk Lirasıerine karşılık olarak AB’nin yaptırım getirme ihtimaline dikkat çekti. Parlamentodaki konuşmasında Türkiye ile ilişkilerde kritik bir döneme girildiğini belirten Borrell “Liderlerin daha fazla yaptırım getirip getirmeyeceği konusunda bir karar vermesi gerekecek” dedi. Almanya Başbakanı Angela Merkel daha önce yaptığı açıklamada 10 Aralık’taki AB Liderler Zirvesinde Türkiye konusunun da gündemde olacağını söylemişti.

 Fitch, Türk bankalarının Döviz likiditesinin Merkez Bankası’na daha fazla bağımlı hale geldiği uyarısını yaptı. Kurum bankaların döviz yükümlülüklerini TCMB’deki likiditelerini kullanarak gerçekleştirmesi durumunda Türkiye dış finansal koşullarının daha fazla pres altında kalabileceği uyarısını yaptı.

 Yurtdışı sonuç gündeminde gösterim sonlarına doğru ABD Dayanıklı Mal Siparişleri, 3.çeyrek GSYH ve İşsizlik Haklarından Yararlanma Başvuruları günün öne çıkan sonuçleri olarak takip edeceğiz. Seans bitiminde ise Yeni Konut Satışları ve FOMC Toplantı Tutanakları açıklanacak.

Açılış Öncesi Yurtdışı Piyasalar …

 Yurtdışı piyasalara baktığımızda, Asya piyasaları Dow’da görülen yeni en yüksek düzey düzeylerin ardından genel olarak pozitif seyrediyor. Avrupa piyasaları da açılışta pozitif olması beklenirken, Amerika vadelileri dünkü gösterim kapanışı ardından yukarıda işlem görüyor.

 EUR/USD’da dün toparlanma görüldü. An itibariyle 1,1903’den işlem gören paritede 1,1918’i direnç olarak izleyeceğiz. Bu düzeynin üzerinde kalınması halinde yukarı yönlü harekeTürk Lirasıerin devamını görebileceğimiz paritede 1,20 yeniden hedeflenebilir. Olası geri çekilmelerde ise 1,1860’ı takviye olarak izleyeceğiz.

Kaynak: Yatırım Finansman Günlük Bülten

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir