Yatırım Finansman Model Portföy Önerileri – (25.12.2020)

Piyasalarda Dün…

 Dün güne artı açılışla başlayan Bist100, TCMB faiz kararına kadar yatay bir seyir izledi. Kararın ardından yeniden terakkie geçen BIST100 en yüksek düzey tazeleyerek günü %0,59 değer kazancıyla 1426,0 puanla kapattı. Yurtdışı piyasalarının da kapalı olması nedeniyle güne hafif pozitif bir açılış beklediğimiz Bist100te 1440,0’ı direnç olarak izleyeceğiz. Bu düzeynin üzerinde kalınması halinde 1470,0 sonraki hedef olarak takip edilebilir. Olası geri çekilmelerde ise 1410,0 desteği altında 1385,0’e düşüş hız kazanabilir.

 Dolar/TL ise, dün TCMB’nin 200 baz puanlık faiz arttırımı ardından gevşemeye devam etti. 7,61 desteği altına inen kurda zayıf görünüm bir süre daha devam edebilir. 7,55’i takviye olarak izleyeceğimiz Dolar/TL’de, bu düzeynin altında kalınması halinde 200 günlük aktif yaklaşık 7,30’a geri çekilme hız kazanabilir. Olası terakkilerde ise 7,65’i direnç olarak takip edeceğiz.

Bugünün Gündeminde…

 Avrupa Birliği ve İngiltere, Brexit sonrası ticari ilişkileri belirleyecek anlaşma müzakerelerinde uzlaşı sağladı. Müzakerelere ilişkin basın toplantısı düzenleyen AB Komisyonu Başkanı Ursula von der Leyen “Bu, adil ve dengeli bir anlaşma. İki taraf için de doğru ve sorumlu olan olan buydu” dedi.

 ABD’de 600 dolarlık takviye paketinin 2,000 dolara çıkarmaya yönelik teklif Cumhuriyetçiler tarafından reddedildi. Trump’ın Cumhuriyetçilere çağrıda bulunması gerektiğini belirten Pelosi, konuyu haftanın birinci günü mecliste yeniden gündeme getireceğini bildirdi.

 TCMB dünkü kararında politika faizini 200 puan arttırarak yüzde 15’ten yüzde 17’ye yükseltti. Kararın ardından yapılan açıklamada enflasyon ve rezerv vurgusu yapılması dikkat çekti.

 Yurtiçi sonuç gündemine baktığımızda gösterim başında Reel Kesim Güven Endeksi ve Kapasite Kullanım Oranı sonuçlerini takip edeceğiz.

Açılış Öncesi Yurtdışı Piyasalar…

 Yurtdışı piyasalara baktığımızda, Avrupa piyasaları Brexit anlaşmasının sağlanması ile Fransa CAC 40 Bist100i dışında pozitif kapanış gerçekleştirdi. Asya piyasaları noel tatili dolayısıyla kapalı. Amerika piyasaları da pozitif kapanış gerçekleştirmeyi başardı.

 EUR/USD ise, Avrupa ve ABD’de noel tatili nedeniyle sakin bir seyir izliyor. Ancak Brexit anlaşmasının sağlanması ve ABD’de yardım paketinin Trump’ın veto etmesi paritede sonraki günlerde harekeTürk Lirasıiliğe neden olabilir. Yükseliş trend kanalı içinde hareket etmeye devam eden paritede 1,2275’i direnç olarak izleyeceğiz. Bu düzeynin üzerinde kalınması halinde ise trend kanalı üst bandı 1,24’e terakki devam edebilir. Olası geri çekilmelerde ise 1,2175 takviye olarak izlenebilir.

Kaynak: Yatırım Finansman Günlük Bülten

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir