Yatırım Finansman Model Portföy Önerileri – (26.01.2021)

Piyasalarda Dün…

 ABD’de mali teşviklerin gecikebileceği sinyalleri piyasaları tedirgin etmiş durumda. Özellikle Cumhuriyetçiler 1.9 trilyon Dolar büyüklüğündeki paketi fazla bulduklarını belirtmişlerdi. Biden için iki partiyi de paket konusunda bir araya getirmek zor olacak ve piyasalar da bunun tedirginliğinde kazanç satışları için fırsat buldular. ABD vadelilerinde zirve bölgesinden sınırlı da olsa satış var fakat yarım puanlık satış içeride bize de olumsuz yansıyabilir. Bu nedenle içeride zayıf bir açılış yapabiliri. 1520 – 1525 ve 1500 banTürk Lirasıarı geri çekilmede ana takviyeler olarak izlenecek.

 Kur cephesi bir süredir 7.20 – 7.50 bandı içerisindeki hareketini koruyor. TCMB kararı piyasaları tedirgin etmedi. Kurda TL harekeTürk Lirasıiliğinden öte DXY’nin görünümü kısa sürelide biraz daha önemli olabilir fakat bugün özelinde gelişen ülke para birimleri Dolar karşısında zayıf görünüyor. Bu da kısa sürelili alımlarla 7.50 hareketini beraberinde getirebilir. 7.52 terakkite ilk direnç olarak öne çıkacak. Olası geri çekilmede ise 7.25 – 7.31 önemli bir tampon. 200 günlük yaklaşıknın da tarihsel takviye olduğunu hatırlatalım.

Bugünün Gündeminde …

 Dün açıklanan reel kesim güven Bist100inde gerileme var fakat pandemi nedeniyle alınan önlemlerin gevşetileceği olasılıksi hizmet sektörü güven Bist100inde terakki getirdi. İmalat sanayi kapasite kullanımında ise Ocak ayında sınırlı terakki var.

 Biden’ın, 1.9 trilyon Dolar’lık paket konusunda Cumhuriyetçi kanadı ikna etme sürecinden dolayı erteleme olabilir. Fakat her erteleme başta istihdam piyasası için negatif bir gelişme. Piyasalar, paketin gecikmesi halinde daha fazla gerilebilir.

 Dışarıda sonuç akışında ABD’de konut fiyat Bist100leri ve Ocak ayı tüketici güveni var.

Açılış Öncesi Yurtdışı Piyasalar …

 Yurtdışı piyasalar paketin gecikebileceği endişesiyle satışta. ABD vadelilerde yarım puan kadar düşüş var. Asya piyasaları ise daha derin bir düşüş içerisinde. Paketin gecikmesi ABD tahvil faizlerini de aşağı çekmiş durumda. Bu durum altına yarayabilir.

 EURUSD paritesinde 1.2050 desteği üzerindeki tutunma devam ediyor. ABD tahvil faizlerindeki düşüş bir taraftan Dolar negatif bir fiyaTürk Lirasıama getirse de diğer yandan düşen piyasalar Dolar’ın değer kaybını şimdilik önlüyor. Dün yayımladığımız COT raporunda en yüksek düzey düzeyde Euro long durumlara dikkat çekmiştik. Bu da 1.2350 üzerine bir fiyaTürk Lirasıamayı şimdiki zorlaştırmakta.

Kaynak: Yatırım Finansman Günlük Bülten