Yatırım Finansman Model Portföy Önerileri – (26.03.2021)

Piyasalarda Dün…

 Dün güne artı açılışla başlayan Bist100, gösterim başlarında 1432,0 düzeysine kadar terakki kaydetmiş olsa da bu düzey üzerinde tutunamayarak geri çekildi ve günü %1,38 değer kaybıyla 1394,3 puanla kapattı. Global piyasaların da etkisiyle güne pozitif başlamasını beklediğimiz Bist100te 1432,0’yi direnç olarak izleyeceğiz. Bu düzeynin üzerinde kalınması halinde ise 1455,0’e terakki hız kazanabilir. Olası geri çekilmelerde ise 1380,0 ilk takviye olmak üzere 1365,0’e düşüş devam edebilir.

 Dolar/TL ise, 8,0 düzeyleri zorlamaya devam ediyor. Bu düzey test edilmesinin ardından geri çekilen kurda 7,90’ı takviye olarak takip edeceğiz. Bu düzeynin altından kalınması halinde ise 7,84’e düşüş devam edebilir. Olası terakkilerde ise 8,00 direnci üzerinde sırasıyla 8,04-8,10 düzeylerini sonraki hedefler olarak takip edeceğiz.

Bugünün Gündeminde…

 Avrupa Birliği (AB) Liderler Zirvesinde ekonomi, göç, toplumlar arası temas ve seyahat gibi konularda Türkiye ile iş birliğinin güçlendirilmesi kararlaştırıldı. AB liderleri, AB Komisyonunu Gümrük Birliğinin tüm üye ülkelere etkili şekilde uygulanması sağlanarak uygulamadaki mevcut zorlukları ele almak üzere Türkiye ile görüşmeleri yoğunlaştırmaya davet etti.

 ABD Merkez Bankası (Fed), bankaların hisse geri alımı ve temettü ödemeleri yapmalarına yönelik uygulanan kısıTürk Lirasıamaların, stres testinin sonuçlarına göre “çoğu firma” için 30 Haziran’da kaldırılacağını duyurdu.

 Yurtiçi sonuç gündemine baktığımızda gösterim başında mart ayı kapasite kullanım oranı ve imalat güveni sonuçleri açıklanacak.

 Yurtdışı sonuç gündeminde ise öğlen saaTürk Lirasıerinde Almanya Ifo iş iklimi Bist100i, ardından Avrupa Liderler Zirvesini takip edeceğiz. Öğleden sonra ise ABD tarafında PCE fiyat Bist100i ve Michigan Tüketici Güven Endeksi sonuçleri açıklanacak.

Açılış Öncesi Yurtdışı Piyasalar…

 Yurtdışı piyasalara baktığımızda, Asya piyasalarında son günlerdeki zayıf görünümün ardından reaksiyon görülmekte. Piyasaların genelinde %1,0’in üzerinde terakkiler görülmekte. Avrupa piyasaları da açılışta pozitif olması beklenirken, Amerika vadelileri dünkü gösterim kapanışı sonrası yukarıda seyrediyor.

 EUR/USD ise, 200 günlük aktif yaklaşık altında kalarak 1,1764’e kadar geri çekildi. Oluşan düşüş trend kanalı alt bandı desteğinde tutunmayı başaran paritede tepki arayışları sürüyor. 1,1832’i direnç olarak takip edeceğimiz Eur/Dolar’da 1,1940 sonraki hedef olarak izlenebilir. Olası geri çekilmelerde ise 1,1764 desteği altında 1,17’e düşüş hız kazanabilir.

Kaynak: Yatırım Finansman Günlük Bülten