Yatırım Finansman Model Portföy Önerileri – (26.04.2021)

Piyasalarda Cuma günü…

 Geçtiğimiz hafta Perşembe, güne negatif açılışla başlayan Bist100, gösterim başlarında 1309,0 desteğine kadar geri çekildi. Ardında reaksiyonyla karşılaşan BIST100 günü %1,1 değer kazancıyla 1345,1 puanla kapattı. Güne hafif negatif açılışla başlamasını beklediğimiz Bist100te 1330,0’u takviye olarak takip edeceğiz. Bu düzeynin altında kalınması halinde ise 1310,0’a düşüş devam edebilir. Olası terakkilerde ise 1350,0 ilk direnç olmak üzere 1380,0’e terakki hız kazanabilir.

 Dolar/TL ise, Cuma önemli direnç düzeysi 8,36 üzerinde kapanış gerçekleştirmesiyle yukarı yönlü harekeTürk Lirasıerini devam ettiriyor. 8,46’yı bir sonraki direnç olarak takip edeceğimiz kurda, bu düzeynin üzerinde ise tarihi zirve olan 8,58 yeniden test edilebilir. Olası geri çekilmelerde ise 8,36’yı takviye olarak izleyeceğiz.

Bugünün Gündeminde…

 İran Dışişleri Bakanı Muhammed Cevad Zarif, koronavirüs aşılarının dağıtılması için tüm ülkelerin ortak hareket etmesi gerektiğini belirtirken ABD’yi de ihtiyacından fazla aşıyı stoklamakla itham etti. Yaptırımlar nedeniyle İran, İsrail’in art niyeti nedeniyle de Filistinliler başta olmak üzere pek çok ülkenin salgında kendi başının çaresine bakmak zorunda kaldığına dikkati çeken Zarif, ABD’nin aşı fazlalığı olduğunu ve aşı stokçuluğu kiTürk Lirasıesel kaTürk Lirasıiam oluşturabileceği değerlendirmesinde bulundu. Açıklamaya ABD tarafından henüz bir karşılık sonuçlmezken, iki ülke arasındaki ilişkilerin bir süre daha gergin seyretmesi olası.

 Yurtiçi sonuç gündemine baktığımızda gösterim başında nisan ayı kapasite kullanım oranı ve reel kesim güven Bist100i sonuçleri açıklanacak.

 Yurtdışı sonuç gündeminde ise öğlen saaTürk Lirasıerinde Almanya Ifo iş iklimi Bist100i ve ardından ABD tarafında dayanıklı tüketim malları siparişleri sonuçlini takip edeceğiz. Her iki sonuçde de artış beklenmekte.

Açılış Öncesi Yurtdışı Piyasalar…

 Yurtdışı piyasalara baktığımızda, Avrupa piyasaları 2021 ilk çeyrek finansal sonuçları ve ekonomik dataların öncesi açılışta yatay olması bekleniyor. Asya piyasaları ise karışık bir seyir izleniyor. Mumbai Bist100inde %1 üzerinde terakki söz konusu. Amerika vadelileri Perşembe gösterim kapanışı sonrası S&P hariç yatay seyretmekte.

 EUR/USD ise, önemli direnç düzeysi 1,2115 üzerinde işlem görmekte. Bu düzey üzerinde kalınmasıyla yukarı yönlü harekeTürk Lirasıerin devamını görebileceğimiz paritede 1,22-1,2250 bandı sonraki hedef olarak takip edilebilir. Olası geri çekilmelerde ise 1,2085 ilk takviye olmak üzere 1,2020’e düşüş devam edebilir.

Kaynak: Yatırım Finansman Günlük Bülten