Yatırım Finansman Model Portföy Önerileri – (26.11.2020)

Piyasalarda Dün…

 Endeks düne güne artı açılışla başlamasının ardından en yüksek düzey tazeleyerek 1341,9 düzeysini test etti. Ancak bu düzey üzerinde tutunamayan BIST100 bir miktar kazanç satışlarıyla karşılaştı ve günü %0,34 değer kazancıyla 1325,47 puanla kapattı. Yukarı yönlü harekeTürk Lirasıerin devamını beklediğimiz Bist100te 1342,0 ilk direnç olmak üzere 1350,0 sonraki hedef olarak takip edilebilir. Olası geri çekilmelerde ise 1317,0 ilk takviye olmak üzere 1300,0’e düşüş devam edebilir.

 Dolar/TL ise 8,0 düzeysi üzerinde tutunmayarak geri çekildi. An itibariyle 7,94’den işlem gören kurda 7,90’ı takviye olarak izleyeceğiz. Bu düzeynin altında kalınması halinde ise 7,85’e geri çekilme hız kazanabilir. Olası terakkilerde ise 22 günlük aktif yaklaşık 8,02’i direnç olarak takip edeceğiz.

Bugünün Gündeminde …

 Merkez Bankası (TCMB), bankaların Türk lirası ve döviz likiditesi yönetimindeki esnekliklerine artıracak bir hamle yaptı. Swap ihale limiTürk Lirasıeri yüzde 50’den yüzde 60’a çıkarıldı. TCMB 22 Mayıs tarihli talimatıyla limiTürk Lirasıeri yüzde 40’tan yüzde 50’ye yükseltmişti. Bu durumda yabancıların TL’ye ulaşım limiti arttırılmış oldu. İlerleyen zamanlarda ihale limitinin ortadan kalması normalleşme adımlarına daha da katkı sağlayabilir.

 Federal Açık Piyasa Komitesi’nin (FOMC) 4-5 Kasım’da düzenlenen toplantısına ilişkin tutanakları yayımladı. Toplantıda politika yapıcılar, varlık alımlarının finansal piyasalarda ortaya çıkabilecek risklere karşı sigorta sağladığına karar verdi. Ayrıca, Fed’in uygun olduğunda varlık alım hızını artırarak daha fazla takviye sağlayabileceği belirtildi.

 Yurtiçi sonuç gündemine baktığımızda öğlen saaTürk Lirasıerinde PPK Toplantı Tutanakları yayınlanacak.

 Yurtdışı sonuç gündeminde ise gösterim başında Almanya Gfk Tüketici Güveni sonuçsini takip edeceğiz. Önceki dönem -3,1 olarak gerçekleşen sonuçde olasılık -5. AB piyasaları bugün Şükran Günü dolayısıyla kapalı olacak.

Açılış Öncesi Yurtdışı Piyasalar …

 Yurtdışı piyasalara baktığımızda, dün Fed toplantı tutanaklarında ekonomiye daha fazla para kazandırabilmenin yollarının tartışılmasıyla Asya piyasalarında artı hava hakim. Avrupa piyasaları da açılışta hafif pozitif olması beklenirken, Amerika vadelileri dünkü gösterim kapanışı ardından yukarıda işlem görüyor.

 EUR/USD ise son üç ayın en yüksek düzeysi olan 1,1930’dan işlem görüyor. Yukarı yönlü harekeTürk Lirasıerin devamını beklediğimiz paritede 1,20 sonraki direnç olarak izlenebilir. Bu düzeynin üzerinde kalınması halinde ise 1,21-1,2150 bandı sonraki hedef olarak takip edilebilir. Olası geri çekilmelerde ise 1,1885’i takviye olarak izleyeceğiz.

Kaynak: Yatırım Finansman Günlük Bülten

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir