Yatırım Finansman Model Portföy Önerileri – (27.04.2021)

Piyasalarda Dün…

 Haftanın ilk iş gününe hafif negatif açılışla başlayan Bist100, gösterim başlarında gelen güçlü alımlarla terakki kaydetti. 1355,0 direnci üzerinde de tutunmayı başaran BIST100 günü %2,1 değer kazancıyla 1374,0 puanla günün en yüksek düzeysinden kapattı. Yukarı yönlü harekeTürk Lirasıerin devamını görebileceğimiz Bist100te 1400,0’ü direnç olarak takip edeceğiz. Olası geri çekilmelerde ise 1365,0 ilk takviye olmak üzere 1343,0’e düşüş devam edebilir.

 Dolar/TL ise, dün önceki zirve 8,48 düzeysine kadar terakki kaydetmesinin ardından geri çekildi. 8,36 desteği altına da inmeyi başaran kurda 10 ve 22 günlük aktif yaklaşıkların da kesişimi olan 8,18 düzeysine düşüş devam edebilir. Olası terakkilerde ise 8,31 ilk direnç olmak üzere 8,36 yeniden hedeflenebilir.

Bugünün Gündeminde…

 ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Price, İran ile nükleer görüşmelerdeki son durumu değerlendirdi. Price, basınya yansıyan ve İran Dışişleri Bakanı Zarif’e atfedilen röportajla ilgili olarak, basına sızdırılmış materyallerle ilgili açıklama ve yorum yapmadıklarını ifade etti. İran ile görüşmelerde halen önlerinde uzun bir yol olduğunu vurgulayan Price, İran’ın da nükleer anlaşma koşullarına dönmeyi kabul etmesi durumunda ABD’nin de bunu yapmaya zaten hazır olduğunu yineledi.

 Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, kabine toplantısının ardından yaptığı açıklamada 29 Nisan 2021 Perşembe akşamı saat 19.00’dan başlayıp, 17 Mayıs 2021 Pazartesi sabah 05.00’e kadar sürecek şekilde tam kapanmaya geçileceğini belirtti. Buna göre İçişleri Bakanlığı genelgesinde belirtilen istisna tutulan kuruluşlar hariç, tüm iş yerleri faaliyeTürk Lirasıerine ara verecek.

 Yurtdışı sonuç gündemine baktığımızda gösterim sonlarına doğru ABD tarafında S&P konut fiyat Bist100i ve hemen ardından Conferance Board tüketici güveni sonuçleri açıklanacak.

Açılış Öncesi Yurtdışı Piyasalar…

 Yurtdışı piyasalara baktığımızda, Çarşamba akşam saaTürk Lirasıerinde açıklanacak olan Fed faiz kararı öncesi Avrupa piyasaları açılışta hafif negatif olması beklenirken, Asya piyasalarında vaka artışlarından dolayı zayıf görünüm hakim. Amerika vadelileri ise dünkü gösterim kapanışı sonrası yukarıda işlem görmekte.

 EUR/USD ise, nisan ayı başından itibaren oluşan terakki trend kanalı içinde işlem görmeye devam ediyor. 1,21 direnci üzerinde kalınmasıyla yukarı yönlü harekeTürk Lirasıerin devamını görebileceğimiz paritede, trend kanalı üst bandı 1,2185 sonraki hedef olarak takip edilebilir. Olası geri çekilmelerde ise 1,2050 takviye olarak izlenebilir.

Kaynak: Yatırım Finansman Günlük Bülten