Yatırım Finansman Model Portföy Önerileri – (27.10.2020)

Piyasalarda Dün…

 Haftanın ilk iş gününe satıcılı başlayan Bist100, öğleden sonra satışların daha da derinleşmesiyle 1070,0 desteği altında kaldı. Ardından toparlanmaya çalışsa da başarılı olamayan BIST100 günü %3,88 değer kaybıyla 1144,45 puanla kapattı. 50 günlük aktif yaklaşıknın tam üzerinde kapatan Bist100te reaksiyon görülebilir. Bu durumda 1060,0 ilk direnç olmak üzere 1070,0-1075,0 bandına terakki devam edebilir. Olası geri çekilmelerde ise 1040,0 desteği altında 1025,0’e düşüş hız kazanabilir.

 Dolar/TL ise, dün 8,10 düzeysini test etti. ABD seçimlerinin yaklaşmasıyla dolarda görülen dalgalanma devam ediyor. Yukarı yönlü harekeTürk Lirasıerin devamı halinde 8,10-8,12 bandı sonraki hedef olarak izlenebilir. Olası geri çekilmelerde ise 8,08 altında 8,03’e düşüş hız kazanabilir.

Bugünün Gündeminde…

 Dün Fransa ürünlerine karşı boykot çağrısında bulunan Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın ardından Fransa Ticaret Bakanı Riester, Fransa’nın Türkiye’ye karşı boykot misillemesi yapmayı planlamadığını belirterek, “Türkiye ile ilişkilere devam edeceğiz” açıklamasında bulundu. BoykoTürk Lirasıarın etkisinin ne olacağını söylemek için erken olduğunu belirten Riester, ilerleyen günlerde gelişmeleri yakından takip ediyor olacağız dedi.

 ABD yönetimi, İran Devrim Muhafızları Ordusuna bağlı Kudüs Gücü’ne finansal takviye sağladıkları gerekçesiyle aralarında İran Petrol Bakanlığı, İran Ulusal Petrol Şirketi (NIOC) ve İran Ulusal Tanker Şirketi (NITC) ile İran Petrol Bakanı Bijan Zanganeh’in de bulunduğu yetkilileri yaptırım listesine ekledi.

 Yurtdışı sonuç gündemine baktığımızda öğleden sonra ABD Dayanıklı Mal Siparişleri, ardından S&P Konut Fiyat Endeksi ve Conferance Board Tüketici Güveni sonuçlerini takip edeceğiz. Özellikle Dayanıklı Mal Siparişlerinde beklenmeyen bir değişim ABD piyasalarında ve dolar üzerinde dalgalanmalara neden olabilir.

Açılış Öncesi Yurtdışı Piyasalar…

 Yurtdışı piyasalara baktığımızda, Asya piyasaların Shanghai ve Mumbai Bist100leri hariç zayıf görünüm devam ediyor. Avrupa piyasalarında ise dünkü satışın ardından reaksiyon görülebilir. Amerika vadelileri de dünkü gösterim kapanışı sonrası yukarıda işlem görüyor.

 EUR/USD ise, dün doların diğer ülke para birimleri karşısında değerlenmesiyle geri çekildi. 1,1785 desteği üzerinde tutunmayı başaran paritede 1,1855’i direnç olarak izleyeceğiz. Bu düzeynin üzerinde kalınması halinde ise 1,1950-1,20 bandı sonraki hedef olarak takip edilebilir. Olası geri çekilmelerde ise 1,1785 desteği altında 1,17’e düşüş hız kazanabilir. Bugün açıklanacak olan ABD sonuçleri kur üzerinde dalgalanma yaratabilir.

Kaynak: Yatırım Finansman Günlük Bülten

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir