Yatırım Finansman Model Portföy Önerileri – (27.11.2020)

Piyasalarda Dün…

 Dün güne artı açılışla başlayan Bist100, gösterim başından itibaren güçlü duruşunu korumayı başardı. Tarihinin en yüksek kapanışını gerçekleştiren BIST100, %1,28 değer kazancıyla 1342,50 puanla günü tamamladı. Global piyasalarında etkisiyle güne hafif negatif başlamasını beklediğimiz Bist100te 1331,0’i takviye olarak izleyeceğiz. Bu düzeynin altında kalınması halinde ise 1322,0’e düşüş devam edebilir. Olası terakkilerin devamı halinde ise 1350,0’i direnç olarak izleyeceğiz.

 Dolar/TL ise hafta başından itibaren terakki trendini bozarak dün 7,85 düzeysine kadar geri çekildi. 50 günlük aktif yaklaşık üzerinde tutunmayı başaran kur, an itibariyle 7,8850’den işlem görmekte. 7,93’ü direnç olarak takip edeceğimiz Dolar/TL’de, bu düzeynin üzerinde kalınması halinde yeniden 8,0 düzeysi test edilebilir. Geri çekilmelerde ise 7,8460’ın altında 7,79’a düşüş hız kazanabilir.

Bugünün Gündeminde…

 TCMB, fiyat istikrarı temel amacı doğrultusunda parasal aktarım mekanizmasının etkinliğini artırmak için zorunlu karşılık düzenlemesinde değişikliğe gitti. MB’den yapılan açıklamada ‘sade bir zorunlu karşılık sistemine geçilmesine karar sonuçlmiştir’ ifadelerine yer sonuçldi.

 ABD Başkanı Donald Trump, seçim sonuçları tasdiklemelanınca görevi Biden’e devredeceğini açıkladı. Daha önce de belirttiğimiz gibi Trump’ın seçim sonuçlarına ilişkin itirazlarını uzatması ABD’de başkanlık devri konusunda belirsizlik oluşmasına neden olabileceği endişeleri bulunuyordu.

 Avrupa Merkez Bankası (ECB) ekim ayı para politikası toplantı tutanaklarında, koronavirüsün ikinci dalgasına karşı kayıtsız kalınamayacağının altı çizilerek, ekonomiyi takviyelemeye yönelik daha fazla yardım sinyali sonuçldi.

 Yurtiçi sonuç gündemine baktığımızda gösterim başında Ekonomik Güven Endeksi sonuçsi açıklanacak.

 Yurtdışı sonuç gündeminde ise öğlen saaTürk Lirasıerinde Euro Bölgesi Tüketici ve Sanayi Güveni sonuçlerini takip edeceğiz.

Açılış Öncesi Yurtdışı Piyasalar…

 Yurtdışı piyasalara baktığımızda, Asya piyasaları Çin’in endüstriyel karlılığında artışa rağmen karışık bir seyir izliyor. Asx ve Sensex Bist100lerinde zayıf görünüm söz konusu. Avrupa piyasaları ise ECB toplantı tutanaklarından takviye haberinin gelmesiyle açılışta pozitif olması bekleniyor. Amerika vadelileri ise dünkü gösterim kapanışı ardından hafif eksi seyrediyor.

 EUR/USD ise terakki trend kanalı içinde hareket etmeye devam ediyor. Son üç ayın en yüksek kapanışlarını gerçekleştiren parite, an itibariyle 1,1926’dan işlem görüyor. Yukarı yönlü harekeTürk Lirasıerin devamı halinde 1,2010 ilk direnç olmak üzere terakki trend kanalı üst bandı 1,2130 sonraki hedef olarak izlenebilir. Olası geri çekilmelerde ise 1,19 takviye olarak takip edilebilir.

Kaynak: Yatırım Finansman Günlük Bülten

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir