Yatırım Finansman Model Portföy Önerileri – (28.01.2021)

Piyasalarda Dün…

 Dünya piyasalarında satışlar devam ederken ABD vadelilerindeki düşüş, dünkü kapanışların altında bir S&P500 getiriyor. Bu da paralel şekilde içerideki düşüşün devamı için net sinyallerden biri. ABD – AB arasındaki aşı tedariki anlaşmazlığı bir tarafta düşüşü tetikleyen ana unsur ABD’de gecikecek mali paket olmakta. Bu çerçevede açılış zayıf kalabilir. Olası geri çekilme devamında 1450 ve 1420 ana takviyeler olarak takip edilebilir.

 Dolar, gelişen ülke para birimlerine karşı son günlerde değerli. Küresel risk iştahındaki düşüş gelişen ülke varlıklarından da çıkış getiriyor. Kur cephesinde 7.30 – 7.50 bandı içerisindeki hareketi koruyoruz. TL kanadında önemli bir harekeTürk Lirasıilik olmasa da artan Dolar talebi yeniden 7.50 hareketini getirebilir. Opsiyon volatiltiesi şimdilik TL aleyhine güçlü bir harekeTürk Lirasıenmeyi takviyelemiyor.

Bugünün Gündeminde…

 ABD’de Fed’in faiz kararı ardından bugün 2020/4Ç dönemi büyümesi açıklanacak. Beklentiler son çeyrekte ABD’nin %4’lerin hafif üzerinde büyümesi şeklinde. İçeride ise ana gündem TCMB’nin enflasyon raporu. Kurdaki sakin seyire karşın dünyada yükselen gıda fiyaTürk Lirasıarının TCMB enflasyon raporunda olasılıklere ne denli yansıyacağı önemli.

 ABD’de mali paket konusunda yeni bir gelişme yok. ABD – Avrupa arasında, Avrupa ile ilaç şirkeTürk Lirasıeri arasında devam eden anlaşmazlık da piyasaların negatif tepki verdiği gelişmelerden biri olmakta.

Açılış Öncesi Yurtdışı Piyasalar…

 Asya piyasalarında %1’lerin üzerinde satıcılı seyir var. ABD vadelileri de yatay negatif seyirde olsalar da dün BİST kapanırken ki düzeynin %1 kadar altındalar. Bu da açılış sonrası satışın devam edebileceğine işaret ediyor. Altın 200 günlük yaklaşıksının altında kaldı. Petrol ise gerileyen ham petrol stoklarına rağmen küresel talep endişelerinin altında düşüşte.

 EURUSD paritesi 1.2070 üzerinde kalsa da bu desteğin eskisi kadar güçlü olmadığını belirtelim. ECB için çıkan haberleri de sınırlı etkili görebiliriz. Daha fazla faiz indirimine ECB’nin sıcak bakacağını düşünmüyoruz. 1.2070 altında parite için short durum düşünülebilir. 1.19’a kadar bir düşüş hareketinin de teknik tetikleyicisi olabilir.

Model Portföy Güncelleme

EREGL’yi model tahvilümüze ekliyoruz. EREGL’nin 2021 yılında güçlü karlılık görünümü ve yüksek temettü sonuçmi potansiyeli ile cazip getiri sunmaya devam edeceğini düşünüyoruz. Şirketin 2021 yılında net karının 1,0 milyar dolar düzeysine yükseleceğini tahmin ederken (2020T: 456 milyon dolar), FAVÖK performansının ise 900 milyon dolar düzeysinden 1,6 milyar dolar düzeysine çıkmasını öngörüyoruz. Artan çelik fiyaTürk Lirasıarı ile beraber ton başına karlılık tahminimiz 185 dolar/ton düzeysinde olup, özellikle 2021 ilk yarısı için tahminler için risk yukarı yönlü olacaktır. Şirketin 2020 yılı karı ve geçmiş yıl karlarından toplam hisse başına 1,60 TL nakit temettü dağıtımı yapmasını bekliyoruz ve temettü sonuçmini %11,0 olarak hesaplıyoruz. Hisse için hedef fiyatımız 18,20 TL düzeysinde olup, %26 terakki potansiyeline işaret etmektedir. EREGL tahminlerimize göre 3,5x FD/FAVÖK çarpanı ile işlem görmekteyken, hissenin tarihsel yaklaşık FAVÖK çarpanı 5,0x düzeysindedir.

KRDMD’yi model tahvilden çıkartıyoruz. Kardemir model tahvile eklediğimiz Kasım ayı ortalarından bu yana TL bazında %50, BIST100’e göre relatif olarak %31 getiri sağlamıştır. Yüksek performans sonrası kar realizasyonunu tercih ederek, hisseyi model tahvilden çıkartırken son 2 ayda KRDMD’ye göre %24 daha düşük performansı bulunan EREGL’yi ekliyoruz. Kardemir için de 4Ç ve 2021 ilk yarısında güçlü kar olasılıklerimiz bulunmakla birlikte, hissedeki son 3 aydaki güçlü terakki ile bu görünüm önceden fiyaTürk Lirasıanmış durumda olabilir. Şirketin yerli demir cevheri tedariki bir avantaj olsa da, 2021’de tedarik fiyaTürk Lirasıarında daha yüksek bir artış görülebileceğini düşünüyoruz. Ayrıca son haftalarda hurda fiyaTürk Lirasıarındaki hafif geri çekilmenin de uzun çelik fiyaTürk Lirasıarında bir miktar pres yaratabileceğini not ediyoruz. Hisse için tahminlerimize göre FD/FAVÖK çarpanı 3.6x düzeysinde olup, 7,80 TL olan hedef fiyatımıza göre %25 terakki potansiyeli bulunmaktadır.

Model Portföyümüz BIST100 Bist100ine göre yılbaşından beri %4,9 daha yüksek getiri elde etmiştir.

Kaynak: Yatırım Finansman Günlük Bülten