Yatırım Finansman Model Portföy Önerileri – (28.04.2021)

Piyasalarda Dün…

 Dün güne artı açılışla başlayan Bist100, gösterim başından itibaren güçlü duruşunu korumayı başardı. 22 günlük aktif yaklaşıknın hemen altında kapatan BIST100 günü %1,31 değer kazancıyla 1392,0 düzeysinden tamamladı. Yukarı yönlü harekeTürk Lirasıerin devamını görebileceğimiz Bist100te 1400,0’ü direnç olarak izleyeceğiz. Bu düzeynin üzerinde kalınması halinde 1418,0 sonraki hedef olarak takip edilebilir. Olası geri çekilmelerde ise 1385,0 ilk takviye olmak üzere 1371,0’e düşüş devam edebilir.

 Dolar/TL ise, dün bahsetmiş olduğumuz 10 ve 22 günlük aktif yaklaşıkların kesişimi olan 8,18 düzeysi üzerinde tutunmayı başardı. Yukarı yönlü tepki harekeTürk Lirasıeri görebileceğimiz kurda 8,26-8,28 bandı sonraki hedef olarak izlenebilir. Akşam saaTürk Lirasıerinde açıklanacak olan Fed faiz kararı öncesi dalgalanma görebileceğimiz Dolar/TL’de, olası geri çekilmelerde 8,18 desteğini takip etmeye devam edeceğiz. Bu düzey altında kalınması halinde 8,00- 8,02 bandı yeniden gündeme gelebilir.

Bugünün Gündeminde…

 ABD Başkanı Joe Biden, federal kurumlarda çalışan işçilerin daha önce 10,95 dolar olan asgari saaTürk Lirasıik ücretini 15 dolara çıkarılmasına yönelik kararnameye imza attı. Tüm federal kurumların 30 Ocak 2022’den başlayarak yeni asgari ücret oranını sözleşmelerine dahil etmeleri gerekeceği ifade edilen açıklamada, 30 Mart 2022’ye kadar tüm kurumların söz konusu oranı yeni sözleşmelerde uygulaması gerektiği vurgulandı. Açıklamada, asgari ücretin enflasyona Bist100li olmaya devam edeceği, böylece ücretin yaşam maliyetindeki değişiklikleri yansıtacak şekilde otomatik olarak ayarlanacağı aktarıldı.

 Yurtdışı sonuç gündemine baktığımızda gösterim sonlarına doğru ABD imalat dış ticaret dengesi sonuçsi açıklanacak. Ardından ECB başkanı Lagarde’ın açıklamalarını takip edeceğiz. Akşam saaTürk Lirasıerinde ise haftanın en önemli sonuçsi olan Fed faiz kararını açıklayacak. Piyasa bir değişiklik beklemiyor.

Açılış Öncesi Yurtdışı Piyasalar…

 Yurtdışı piyasalara baktığımızda, Avrupa piyasaları akşam saaTürk Lirasıerinde açıklanacak olan Fed faiz kararı öncesi karışık bir açılış yapması bekleniyor. Asya piyasaları da Avustralya enflasyon datasının olasılıklerin altında gerçekleşmesi ile karışık bir seyir izliyor. Amerika vadelileri ise dünkü gösterim kapanışı ardından hafif pozitif işlem görmekte.

 EUR/USD ise, terakki trend kanalı içinde işlem görmeye devam ediyor. Trend kanalı alt bandı 1,2070’i takviye olarak takip edeceğimiz paritede 1,2035’e geri çekilme devam edebilir. Akşam saaTürk Lirasıerinde açıklanacak olan Fed faiz kararı öncesi hafif dalgalanmalar görebileceğimiz paritede, yukarı yönlü harekeTürk Lirasıerde 1,2120’i direnç olarak izleyeceğiz.

Kaynak: Yatırım Finansman Günlük Bülten