Yatırım Finansman Model Portföy Önerileri – (28.09.2020)

Piyasalarda Cuma Günü…

 Geçtiğimiz haftanın haftanın son gününe artı açılışla başlayan Bist100, gösterim başlarında 1133,00 direnci üzerinde tutunamayarak geri çekildi. Banka Bist100inin etkisiyle güçlü duruşunu korumayı başaran BIST100 haftayı %0,41 değer kazancıyla 1124,17 puanla kapattı. Kısa dönem aktif yaklaşıkların yukarı yönlü kesişmesiyle güçlü duruşun devamını beklediğimiz Bist100te 1033,00’ü direnç olarak takip edeceğiz. Bu düzeynin üzerinde kalınması halinde ise 1141,0 sonraki hedef olarak izlenebilir. Olası geri çekilmelerde ise 1116,00 ilk takviye olmak üzere 1106,0’a düşüş devam edebilir.

 Dolar/TL ise, Cuma gösterim kapanışı düzeysi 7,66’ın üzerinde 7,6830’dan işlem görmekte. Bu düzeynin üzerinde kalınmasıyla yukarı yönlü tepki hareketinin devamının görülebileceği kurda 7,72-7,74 bandı sonraki hedef olarak takip edilebilir. Ancak Dxy Bist100indeki geri çekilmenin devam etmesiyle kur üzerinde de bir düzeltme görebiliriz. Bu durumda 7,67 desteği altında 7,61 sonraki takviye olarak izlenebilir.

Bugünün Gündeminde…

 Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak tarafından açıklanması beklenen Yeni Ekonomi Programı ile gelecek üç yıla ilişkin enflasyon, istihdam, büyüme, ihracat, cari açık gibi temel makro göstergeler duyurulacak. Ekonomide gelecek üç yılın yol haritası niteliği taşıyan YEP’in Bakan Albayrak tarafından gelecek hafta duyurulması bekleniyor.

 Ermenistan-Azerbaycan cephe hattında sabah saaTürk Lirasıerinde Ermeni güçlerinin Azerbaycan sivil yerleşim birimlerine ateş açması üzerine başlayan çatışmalar sürüyor. Her iki ülke de savaş hali ilan edilmesi kararı aldı. Rusya Dışişleri Bakanlığından yapılan açıklamada Dağlık Karabağ’da durumun ani şekilde kötüleştiğine dikkat çekilerek “Durumu istikrara kavuşturmak için tarafları derhal ateşkese ve müzakerelere başlamaya çağırıyoruz.” ifadesi yer aldı.

 Yurtdışı sonuç gündemine baktığımızda gösterim sonlarına doğru ECB başkanı Lagarde’ın açıklamalarını takip edeceğiz. Ardından ABD tarafında Dallas Fed İmalat Endeksi sonuçsi açıklanacak.

Açılış Öncesi Yurtdışı Piyasalar…

 Yurtdışı piyasalara baktığımızda, Asya piyasaları haftaya pozitif başladı. Özellikle Mumbai ve Kospi Bist100lerinde %1,3’lere varan terakkiler görülmekte. Avrupa piyasaları da açılışta alıcılı başlaması beklenirken, Amerika vadelileri Cuma gösterim kapanışı ardından artı hava hakim.

 EUR/USD ise, Dxy Bist100inin etkisiyle zayıf görünüm devam ediyor. 1,1615 desteği üzerinde tutunmaya çalışan parite bu düzeynin altında kalması halinde 1,1550’e geri çekilme ivme kazanabilir. Bugün ECB başkanı Lagarde’ın açıklamalarının da parite üzerinde etkili olacağını düşünmekle birlikte olası tepki terakkilerinde 50 günlük aktif yaklaşık 1,1708 ilk direnç olarak takip edilebilir.

Kaynak: Yatırım Finansman Günlük Bülten


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir