Yatırım Finansman Model Portföy Önerileri – (28.10.2020)

Piyasalarda Dün…

 Dün güne yatay başlayan Bist100, gösterim başlarında 1134,00 düzeysine kadar geri çekilmiş olsa da, ardından toparlanmayı başardı. 50 günlük aktif yaklaşık üzerinde tutunan BIST100 günü %0,71 değer kazancıyla 1152,63 puanla kapattı. Global piyasalarında etkisiyle güne hafif negatif açılışla başlamasını beklediğimiz Bist100te 1134,0’ü takviye olarak izleyeceğiz. Bu düzeynin altında kalınması halinde ise 1025,00’e geri çekilme hız kazanabilir. Olası terakkilerde ise 1055,0 ilk direnç olmak üzere 1070,0-1075,0 bandına sonraki hedef olarak izlenebilir.

 Dolar/TL ise, zirve tazeleyerek 8,20 düzeylerini test etti. An itibariyle bu düzeynin hemen altında işlem gören kurda 8,24-8,25 bandı sonraki hedef olarak takip edilebilir. Olası geri çekilmelerde ise 8,14 ilk takviye olmak üzere 7,98’e düşüş hız kazanabilir.

Bugünün Gündeminde…

 Seçim sonuçlarına günler kala ABD Başkanı Donald Trump, Kanada’dan yapılan ham alüminyum ithalatına uygulanan tarifeleri kaldıran karara imza attı. Başkan Trump, Kanada’dan yapılan alüminyum ithalatının yükselmesi durumunda tarifelerin geri geleceği açıklamasında bulundu. Trump’ın seçime kadar radikal kararlar alması muhtemel olduğu kadar, seçimden sonra da başkanlığa devam edeceği izlenimi vermeye çalışıyor da olabilir.

 Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak Yatırımcı Konferansı’nda yaptığı açıklamalarda, “Türkiye ekonomisi bir dönüm noktasında, yeni bir sermaye yatırım dalgası ufukta belirmiş durumda” dedi. Ayrıca sermaye kontrolü ile ilgili de konuşan Albayrak, “Net bir biçimde açıklık getireyim böyle bir şey yok. İstihdamda esnek çalışma üzerine kurulu bir model üzerine çalışıyoruz.” açıklamasında bulundu.

 Yurtiçi sonuç gündemine baktığımızda gösterim başlarında Ekonomik Güven Endeksi ve ardından TCMB enflasyon raporu yayınlanacak.

 Yurtdışı sonuç gündeminde ise öğleden sonra ABD Eylül ayı Mal Ticaret Dengesi sonuçsi açıklanacak. Önceki dönem 82,9mlr açık veren sonuçde olasılık 85mlr açık.

Açılış Öncesi Yurtdışı Piyasalar…

 Yurtdışı piyasalara baktığımızda, Asya piyasalarında Nikkei hariç artı hava hakim. Avrupa piyasalarında da dünkü satışların ardından reaksiyon görülebilir. Amerika vadelileri ise dünkü gösterim kapanışı ardından aşağıda işlem görüyor. Seçimler sonuçlanana kadar ABD piyasaları üzerinde pres görülmesi muhtemel.

 EUR/USD ise, hafif dalgalanma devam ediyor. ABD seçim sonuçlarına kadar dar bantta dalgalanmalar görülmesi muhtemel. 22 günlük aktif yaklaşık 1,1774 üzerinde tutunmaya çalışan paritede bir sonraki takviye trend kanalı alt bandı 1,1741 izlenebilir. Olası terakkilerde ise 1,1813 ilk direnç olmak üzere 1,1865-1,19 bandı yeniden hedeflenebilir.

Kaynak: Yatırım Finansman Günlük Bülten

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir