Yatırım Finansman Model Portföy Önerileri – (29.01.2021)

Piyasalarda Dün…

 Dün ABD piyasalarındaki toparlanmaya karşın bugün yine ABD vadeliler ve Asya piyasaları satıcılı seyrediyor. Avrupa’daki aşı krizi devam ederken, ABD’de ise sonuç akışı kuvveTürk Lirasıi değil. Bugün açıklanacak PCE rakamını takip edeceğiz. Piyasa kötü sonuçyi, mali paketin bir an önce tasdiklemelanması olarak düşünebilir. Bu da kötü sonuç – tepki alımı piyasası ilişkisini getirebilir. Açılış olasılıkmiz negatif. 1450 – 1460 ana takviye olarak izlenecek.

 Küresel risk iştahındaki zayıflama gelişen ülke para birimlerinin Dolar karşısında zayıf kalmasına neden oluyor. Bugün Dolar, genel olarak gelişen ülke para birimleri karşısında güçlü. Dün TCMB enflasyon raporunun TL kanadına ana resmi değiştirecek bir yansıması olmadı. Opsiyon piyasasına da baktığımızda, kurdaki sınırlı terakkie karşın Dolar lehine güçlü bir harekeTürk Lirasıenme yok. 7.44 ve 7.52 yukarıda hala önemli direnç. 22 – 200 günlük yaklaşık arasındaki sıkışma ise devam ediyor.

Bugünün Gündeminde…

 Dün beklenTürk Lirasıerin altında kalan 2020/4Ç büyüme rakamından sonra bugün ABD’de Aralık PCE sonuçleri gelecek. Mali paket konusunda da izlenecek bir sonuç olması nedeniyle öğleden sonra piyasalarda harekeTürk Lirasıilik yaşanabilir.

 Avrupa’da aşı krizi henüz çözülmedi. ŞirkeTürk Lirasıer ile AB yetkilileri arasındaki görüşmeler henüz çözüme bağlanmış değil. Bu da Avrupa’da bir süre daha kırılganlığın sürmesine neden olabilir.

Açılış Öncesi Yurtdışı Piyasalar…

 Dün ABD piyasaları artıda kapatsa da bu sabah Asya piyasaları ve ABD vadelileri negatif ve BİST kapanırkenki düzeynin de %1.7 kadar altında. Bu da açılışın negatif kalmasına neden olabilir.

 1.2070 üzerinde tutunmaya devam eden EURUSD paritesinde dünkü sonuç akışı sonrası parite sınırlı da olsa yukarı çevirdi yönünü. CFTC tarafta en yüksek düzey Euro long durumlar devam ediyor fakat bugün alınacak sonuçde çözülme görülebilir. Veri akışı da bugün önemli. ABD’de Aralık ayı hane halkı gelirleri ve Fed’in de enflasyon göstergesi olarak kabul ettiği çekirdek PCE açıklanacak. 1.2180 aşılmadan güçlü terakki şu durumda zor görünüyor.

Kaynak: Yatırım Finansman Günlük Bülten