Yatırım Finansman Model Portföy Önerileri – (29.03.2021)

Piyasalarda Cuma Günü…

 Geçtiğimiz haftanın haftanın son gününe artı açılışla başlayan Bist100, gösterim başında alımların zayıflamasıyla geri çekildi. 1360,0 düzeysi üzerinde tutunmayı başaran BIST100, günü %0,88 değer kaybıyla 1382,1 puanla kapattı. Haftaya yatay bir başlangıç yapmasını beklediğimiz Bist100te, 1400,0’ü direnç olarak takip edeceğiz. Bu düzeynin üzerinde kalınması halinde 1432,0 sonraki hedef olarak izlenebilir. Olası geri çekilmelerde ise 1360,0 ilk takviye olmak üzere 1320,0’e düşüş devam edebilir.

 Dolar/TL ise, Cuma 8,00 düzeysi üzerinde tutunmayı başardı ve 8,1350’yi test etti. SaaTürk Lirasıik grafiklerde terakki trend kanalı içinde işlem gören kurda 8,06’yı takviye olarak izleyeceğiz. Bu düzeynin altında kalınması halinde ise 8,02 ilk takviye olmak üzere 7,90’a geri çekilme hız kazanabilir. Olası terakkilerde ise 8,1350 direnci üzerinde 8,20’’ye ivmelenme görülebilir.

Bugünün Gündeminde…

 Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası Başkanı Şahap Kavcıoğlu, başkanlığında ilk faiz kararının sonuçleceği Nisan ayında veya sonraki aylarda gerçekleştirilecek Para Politikası Kurulu (PPK) toplantılarında “hemen faiz indirileceği önyargısını” doğru bulmadığını belirtti. Yeni dönemde de kararlarını kurumsal bir para politikası anlayışıyla enflasyondaki düşüşün süreklilığını sağlayacak şekilde almaya devam edeceklerini belirten Kavcıoğlu, bu çerçevede şu ana kadar atılmış olan politika adımlarının etkilerini de gözlemleyebileceklerini sözlerine ekledi.

 Çin Dışişleri Bakanı Vang Yi, Orta Doğu turu kapsamında geldiği Birleşik Arap Emirlikleri’nde (BAE) Abu Dabi-Pekin ilişkilerinin daha da güçlendiğini söyledi. Vang, 2 gün sürecek BAE ziyareti kapsamında başlangıçta Veliaht Prens Muhammed bin Zayid Al Nahyan ile bir araya geldi. Hatırlanacak olursa Cumartesi günü de Tahran’da İran ile 25 yıllık bir iş birliği anlaşması imzalamıştı.

 Yurtdışı sonuç gündemine baktığımızda gösterim sonunda ABD tarafında Dallas Fed İmalat Endeksi sonuçsi açıklanacak.

Açılış Öncesi Yurtdışı Piyasalar…

 Yurtdışı piyasalara baktığımızda, Asya piyasalarında genel olarak artı hava hakim. Hang Seng ve Kospi Bist100lerin zayıf görünüm hakim. Avrupa piyasaları da açılışta artı havanın devamına işaret ederken, Amerika vadelileri Cuma gösterim kapanışı sonrası yukarıda işlem görüyor.

 EUR/USD ise, Cuma 1,1764’den takviye bulmasına rağmen zayıf görünümü devam ediyor. 1,1750’nin altında geri çekilmenin devam edeceği paritede 1,17 sonraki takviye olarak izlenebilir. Olası terakkilerde ise düşüş trend direnci 1,1873’i yakından takip edeceğiz. Bu düzeynin üzerinde kalınması halinde yukarı yönlü harekeTürk Lirasıerin devamı görülebilir.

Kaynak: Yatırım Finansman Günlük Bülten