Yatırım Finansman Model Portföy Önerileri – (29.04.2021)

Piyasalarda Dün…

 Endeks, dün güne yatay başlamasının ardından, gösterim başlarında kar satışlarıyla karşılaştı. Ardından toparlanmaya çalışsa da başarılı olamayan BIST100, günü %0,44 değer kaybıyla 1385,9 puanla kapattı. Güne reaksiyonyla başlamasını beklediğimiz Bist100te 1400,0’ü direnç olarak takip edeceğiz. Bu düzeynin üzerinde kalınması halinde ise 1417,0’e terakki devam edebilir. Olası geri çekilmelerde ise 1372,0 ilk takviye olmak üzere 1360,0’a düşüş hız kazanabilir.

 Dolar/TL ise, dün 22 günlük aktif yaklaşık 8,17 altına sarkmış olsa da, toparlanmayı başardı. 8,2080’in üzerinde kalınmasıyla yukarı yönlü harekeTürk Lirasıerin devamını görebileceğimiz kurda 8,30 sonraki hedef olarak izlenebilir. Olası geri çekilmelerde ise 8,17 ilk takviye olmak üzere 8,00-8,02 bandına düşüş devam edebilir.

Bugünün Gündeminde…

 ABD Merkez Bankası (Fed), Nisan ayı toplantısının ardından olasılıklere paralel olarak faizleri değiştirmeyerek oy birliği ile yüzde 0-0.25 aralığında sabit bıraktı. Fed’den yapılan açıklamada en az 120 milyar dolar olan aylık varlık alım programının sürdürüleceği belirtildi. Açıklamada, enflasyon çoğunlukla geçici faktörleri yansıtarak yükseldiği, hedeflerde önemli bir ilerleme sağlanana kadar varlık alımları devam edeceğinin altı çizildi.

 Senato ve Temsilciler Meclisi üyelerine hitap eden ABD başkanı Biden, aile yardım planıyla 12 haftaya kadar ücreTürk Lirasıi aile ve tıbbi iznin de sağlanacağını, milyonlarca aileye doğrudan nakit yardımı yapılacağını açıkladı.

 Yurtiçi sonuç gündeminde gösterim başında ekonomik güven Bist100i sonuçsi açıklanacak.

 Yurtdışı sonuç gündeminde ise gösterim başlarında Almanya işsizlik oranı değişimi, ardından nisan ayı enflasyon rakamı açıklanacak. Öğleden sonra ise ABD tarafında 1. çeyrek büyüme sonuçsi ve haftalık işsizlik maaşı başvuruları yayınlanacak.

Açılış Öncesi Yurtdışı Piyasalar…

 Yurtdışı piyasalara baktığımızda, dün Fed faiz oranlarında değişikliğe gitmemesi ve varlık alımlarına devam edeceğini belirtmesi ile Avrupa piyasaları açılışta pozitif olması bekleniyor. Asya piyasaları ve Amerika vadelileri de yukarıda işlem görmekte.

 EUR/USD ise, dün Fed’in faiz kararında bir değişikliğe gitmemesi ve başkan Powell’ın varlık alımlarına devam edeceklerine dair açıklamalarıyla beraber terakki kaydetti. 1,2120 direnci üzerinde tutunmayı başaran paritede terakki trend kanalı üst bandı 1,22 sonraki hedef olarak takip edilebilir. Olası geri çekilmelerde ise 1,21 takviye olarak izlenebilir.

Kaynak: Yatırım Finansman Günlük Bülten