Yatırım Finansman Model Portföy Önerileri – (29.12.2020)

Piyasalarda Dün…

 Haftanın ilk iş gününe artı açılışla başlayan Bist100, en yüksek düzey tazeleyerek 1443,0 düzeysini test etti. Seans sonlarına doğru hafif geri çekilmiş olsa da toparlanmayı başaran BIST100, günü %0,93 değer kazancıyla 1439,3 puanla kapattı. Yukarı yönlü harekeTürk Lirasıerin devamını beklediğimiz Bist100te 1443,0’ü direnç olarak takip edeceğiz. Bu düzeynin üzerinde kalınması halinde 1470,0 sonraki hedef olarak takip edilebilir. Olası geri çekilmelerde ise 1425,0 ilk takviye olmak üzere 1400,0’e düşüş hız kazanabilir.

 Dolar/TL ise, dün 7,51 desteği altında kalarak 7,40 düzeylerine kadar geri çekildi. An itibariyle de 7,45- 7,46 bandından işlem gören kurda geri çekilme devam edebilir. Bu durumda 7,40 desteğinin kırılması halinde 200 günlük aktif yaklaşık 7,30’lara düşüş hız kazanabilir. Olası tepki terakkilerinde ise 7,55’i direnç olarak takip edeceğiz.

Bugünün Gündeminde…

 ABD Temsilciler Meclisi, yeni tip koronavirüs salgınına yönelik ekonomik takviye paketinde yer alan 600 dolarlık nakit para yardımının 2 bin dolara çıkarılmasına ilişkin tasarıyı tasdiklemeladı. Trump, 600 dolarlık nakit yardımının 2 bin dolara çıkarılması da dahil bazı değişiklikler yapılmasını istemiş ve takviye paketi ile bütçenin yer aldığı tasarıyı 27 Aralık’ta imzalamamıştı.

 AB ile Brexit’te anlaşan İngiltere’nin Türkiye ile STA (serbest ticaret anlaşması) anlaşması gündemde. Hazır giyimden otomotiv ve nakliyeye kadar birçok sektör, imzalanacak STA’nın olasılıklerini karşılamasını umuyor. İngiltere Ticaret Bakanı Liz Truss “imzalamayı planladığımız anlaşma gümrük vergisi alınmayan düzenlemeleri sürdürecek ve ticaret ilişkimizi takviyeleyecek” açıklamasında bulundu.

 Yurtiçi sonuç gündemine baktığımızda gösterim başında Ekonomik Güven Endeksi sonuçsi açıklanacak.

 Yurtiçi sonuç gündeminde ise gösterim sonlarına doğru ABD tarafında S&P Konut Fiyat Endeksi sonuçsini takip edeceğiz..

Açılış Öncesi Yurtdışı Piyasalar…

 Yurtdışı piyasalara baktığımızda, Asya piyasaları ABD yardım paketinde imzaların atılması ile terakki kaydetti. Özellikle Japon Nikkei Bist100i tarihi zirvelerini yaşıyor. Avrupa piyasaları da Brexit anlaşmasının etkilerini piyasalara olumlu yansıtmaya devam ediyor. Amerika vadelileri ise dünkü gösterim kapanışı sonrası

 EUR/USD ise, terakki trend kanalı içinde hareket etmeye devam ediyor. An itibariyle 1,2240’dan işlem gören paritede 1,2280’i direnç olarak izleyeceğiz. Bu düzeynin geçilmesi halinde trend kanalı üst bandı 1,2445 sonraki hedef olarak takip edilebilir. Olası geri çekilmelerde ise 1,22 takviye olarak izlenebilir.

Kaynak: Yatırım Finansman Günlük Bülten

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir