Yatırım Finansman Model Portföy Önerileri – (30.03.2021)

Piyasalarda Dün…

 Haftanın ilk iş gününe artı açılışla başlayan Bist100, gösterim boyunca güçlü duruşunu korumayı başardı ve günü %0,75 değer kazancıyla 1392,5 puanla kapattı. 1390,0 düzeysi üzerinde tutunmasıyla yukarı yönlü harekeTürk Lirasıerin devamını görebileceğimiz Bist100te 1400,0’ü direnç olarak izleyeceğiz. Bu düzeynin üzerinde kalınması halinde ise 1432,0 sonraki hedef olarak takip edilebilir. Olası geri çekilmelerde ise 1382,0 ilk takviye olmak üzere 1360,0’a düşüş devam edebilir.

 Dolar/TL ise, 8,20’nin üzerinde tutunmasıyla terakkiini sürdürüyor. 8,28’i direnç olarak takip edeceğimiz kurda bu düzeynin geçilmesi halinde 8,33 sonraki hedef olarak takip edilebilir. Olası geri çekilmelerde ise 8,25 ilk takviye olmak üzere 8,20’e düşüş hız kazanabilir.

Bugünün Gündeminde…

 Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası’nda (TCMB) Başkan Yardımcısı Murat Çetinkaya yayımlanan Cumhurbaşkanlığı kararıyla görevden alındı ve yerine Mustafa Duman atandı.

 Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, kabine toplantısının ardından, güncellenen risk haritasını paylaştı. Toplantının ardından Türkiye’nin tamamında sokağa çıkma sınırlaması akşam 21.00 ve sabah 05.00 olarak haftanın her günü devam edilmesi kararı alınırken, ek olarak lokanta ve kafe gibi işletmeler renk ayrımı olmaksızın tüm Türkiye’de yüzde 50 kapasite ve belirlenen kurallara uygun şekilde çalışabilecek. Kırmızı kategorideki illerde sadece pazar günü uygulanan sokağa çıkma sınırlaması artık cumartesi ve pazar günü olarak sürecek.

 Yurtdışı sonuç gündemine baktığımızda öğlen saaTürk Lirasıerinde Euro Bölgesi Tüketici Güveni sonuçsi açıklanacak. Veride herhangi bir değişiklik beklenmiyor. Öğleden sonra Almanya Mart ayı enflasyon rakamları açıklanacak. Önceki dönem %0,7 olarak gerçekleşen sonuçde piyasa olasılıksi %0,5. Seans sonuna doğru ise ABD tarafında Conferance Board tüketici güveni sonuçsi açıklanacak.

Açılış Öncesi Yurtdışı Piyasalar…

 Yurtdışı piyasalara baktığımızda, ABD Bist100lerinde yaşanan kısa süreli dalgalanmanın ardından yaşanan toparlanma ile Avrupa piyasaları açılışta pozitif olması bekleniyor. Pazartesi gününden itibaren Nomura hisselerindeki düşüşe rağmen Asya piyasalarında güçlü duruş devam ediyor. Amerika vadelileri ise dünkü gösterim kapanışı sonrası yukarıda işlem görüyor.

 EUR/USD ise, zayıf görünüm devam ediyor. Yellen’ın güçlü dolar görüşü parite üzerinde de etkisini sürdürüyor. Düşüş trend kanalı alt bandı 1,1750’yi takviye olarak takip edeceğimiz paritede bu düzeynin altında kalınması halinde 1,17 geri çekilme devam edebilir. Olası terakkilerde ise 200 günlük aktif yaklaşık 1,1830 direnç olarak izlenebilir.

Kaynak: Yatırım Finansman Günlük Bülten