Yatırım Finansman Model Portföy Önerileri – (30.10.2020)

Piyasalarda Dün…

 Çarşamba günü Bist100 güne hafif negatif açılışla başladı. Seans başında görülen satışlarla 1034,0 desteğini de kıran Bist100, günü %2,2 değer kaybıyla 1127,0 puanla kapattı. Üç kasım ABD seçimlerinin yaklaşmasıyla global piyasalarda da görülen zayıf görünüm BIST100’de de devam edebilir. Bu durumda 100 günlük aktif yaklaşık 1123,5 ilk takviye olmak üzere 1100,00 düzeysine geri çekilme hız kazanabilir. Olası reaksiyonnda ise 1040,0 direnç olarak izleyeceğiz.

 Dolar/TL ise, son iki gündür işlem gördüğü 8,26-8,33 bandında dalgalanmaya devam ediyor. SaaTürk Lirasıik grafiklerde görülen 3’lü tepe oluşumu ardından kurda düzeltme görülebilir. Bu durumda 8,30’u ilk takviye olarak takip edeceğiz. Bu düzeynin altında kalınması halinde ise 8,27’ye düşüş devam edebilir. Olası terakkilerin devamı halinde ise 8,36-8,38 bandı sonraki hedef olarak izlenebilir.

Bugünün Gündeminde…

 ABD’de biyoteknoloji şirketi Moderna’nın, üzerinde çalıştığı potansiyel yeni tip koronavirüs (Kovid-19) aşısı klinik deneylerinin planlandığı üzere devam ettiği ve ilk sonuçların gelecek ay açıklanacağı duyuruldu. Öte yandan ABD’de 29 Ekim itibariyle son 24 saatte 91 bin 248 yeni koronavirüs vakası tespit edildi. Bu, salgının başından bu yana tek bir günde tespit edilen en yüksek vaka sayısı oldu. Avrupa tarafında da vakalar bir hayli artış gösterdi. AB komisyonu başkanı von der Leyen aşı dağıtımı konusunda üye ülkelerin aşıları aynı anda aynı koşullarda ve nüfus içindeki paylarına göre alacaklarını açıkladı.

 Yurtiçi sonuç gündemine baktığımızda gösterim başında Eylül ayı Dış Ticaret Dengesi sonuçsi açıklanacak.

 Yurtdışı sonuç gündeminde ise gösterim başında Almanya 3ç GYSH, ardından Euro Bölgesi işsizlik oranı ve TUFE sonuçleri açıklanacak. Öğleden sonra ise ABD tarafında PCE fiyat Bist100i ve kişisel tüketim harcamaları sonuçlerini takip edeceğiz.

Açılış Öncesi Yurtdışı Piyasalar…

 Yurtdışı piyasalara baktığımızda, Asya piyasaları, bölgedeki Apple tedarikçilerinin hisselerinde görülen düşüşle zayıf görünüm sergiliyor. Avrupa piyasaları da açılışta satıcılı olması beklenirken Amerika vadelilerinde Çarşamba gösterim kapanışı sonrası negatif hava hakim.

 EUR/USD ise, ABD seçim sonuçlarına günler kala dolarda görülen değer kazanımı ile geri çekilmeye devam ediyor. 100 günlük aktif yaklaşık 1,1630’u takviye olarak takip edeceğimiz paritede bu düzeynin altında kalınması halinde 1,15’e düşüş devam edebilir. Yukarı yönlü harekeTürk Lirasıerde ise 1,1750’i direnç olarak izleyeceğiz.

Kaynak: Yatırım Finansman Günlük Bülten

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir