Yatırım Finansman Model Portföy Önerileri – (30.11.2020)

Piyasalarda Cuma Günü…

 Geçtiğimiz haftanın haftanın son gününe artı açılışla başlayan Bist100, gösterim başında zirve tazeleyerek 1351,0 düzeysini test etti. Seans sonlarına doğru kar satışlarıyla karşılaşan BIST100 haftayı %1,02 değer kaybıyla 1328,73 puanla kapattı. Güne satıcılı başlamasını beklediğimiz Bist100te 1310,0’u sonraki takviye olarak izleyeceğiz. Bu düzeynin altında kalınması halinde ise 1300,0’e düşüş devam edebilir. Olası tepki terakkilerinde ise 1337,0’i direnç olarak takip edeceğiz.

 Dolar/TL ise geçtiğimiz hafta Cuma 10 günlük aktif yaklaşık 7,7680 düzeysine kadar düşüş kaydetti. Bu düzey üzerinde tutunmayı başaran kur an itibariyle de 50 günlük aktif yaklaşık 5,85 üzerinde işlem görmekte. 7,89’u direnç olarak izleyeceğimiz kurda, 7,98 sonraki hedef olarak izlenebilir. Olası geri çekilmelerde ise 7,80 ilk takviye olarak takip edilebilir.

Bugünün Gündeminde …

 ABD Başkanı Donald Trump, her ne kadar seçim sonuçları tasdiklemelanınca görevi Biden’e devredeceğini açıklamış olsa da seçimlerde hile iddialarını yineleyerek “Joe Biden 80 milyon oy almadı, buna inanmıyorum.” dedi. Trump, seçimlere ilişkin çeşiTürk Lirasıi mahkemelere yaptıkları başvuruların geri çevrilmesinden şikayet ederek, “Bu işi gerekiyorsa Yüksek Mahkemeye kadar taşıyacağız” diyerek delillerin mahkemelerde kabul görmediğini ve yargıçların taraflı davrandığını öne sürdü.

 Yurtiçi sonuç gündemine baktığımızda gösterim başında 3.çeyrek GSYH sonuçsi ve Dış Ticaret Açığı sonuçleri açıklanacak. Önceki dönem %-9,9 olarak gerçekleşen büyüme sonuçsinde olasılık %4,8.

 Yurtdışı sonuç gündeminde ise gösterim sonlarına doğru Almanya Kasım ayı TUFE rakamı açıklanacak. Önceki dönem %0,1 olarak gerçekleşen sonuçde olasılık %-0,7. Seans bitiminde ise ABD tarafında Bekleyen Konut Satışları sonuçsini takip edeceğiz.

Açılış Öncesi Yurtdışı Piyasalar …

 Yurtdışı piyasalara baktığımızda, Çin’den gelen PMI sonuçleri olasılıklerin üzerinde gerçekleşmesine karşın Asya piyasalarının genelinde negatif hava hakim. Avrupa piyasaları da açılışta satıcılı olması beklenirken, Amerika vadelileri Cuma gösterim kapanışı ardından aşağıda işlem görüyor.

 EUR/USD ise güçlü duruş devam ediyor. Son 2,5 yılın en yüksek kapanışını yapan paritede 1,20’i direnç olarak izleyeceğiz. Bu düzeynin üzerinde kalınması halinde terakki trend kanalı üst bandı 1,2270 sonraki hedef olarak takip edilebilir. Olası geri çekilmelerde ise 1,1932’i takviye olarak izlenebilir.

Kaynak: Yatırım Finansman Günlük Bülten

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir