Yatırım Finansman Model Portföy Önerileri – (30.12.2020)

Piyasalarda Dün…

 Dün güne artı açılışla başlayan Bist100, gösterim başlarında bir miktar geri çekilmiş olsa da, ardından toparlanmayı başardı ve yeni bir en yüksek düzey kırarak günü %1,42 değer kazancıyla 1459,7 puanla zirvede kapattı. Güne yatay başlamasını beklediğimiz Bist100te 1470’i direnç olarak izleyeceğiz. Bu düzeynin üzerinde kalınması halinde ise 1500,0 sonraki hedef olarak takip edilebilir. Olası kar satışlarında ise 1440,0 ilk takviye olmak üzere 1425,0’e geri çekilme devam edebilir.

 Dolar/TL ise, hafta başından beri %2,72 değer kaybederek 7,38 düzeylerinde işlem görmeye devam ediyor. Kurdaki bu zayıf görünüm bir süre daha devam edebilir. 200 günlük aktif yaklaşık 7,30’u takviye olarak takip edeceğimiz Dolar/TL’de, bu düzeynin altında kalınması halinde 50 haftalık yaklaşık 7,16’ya düşüş hız kazanabilir. Olası terakkilerde ise 7,52 direnç olarak izlenebilir.

Bugünün Gündeminde…

 ABD Senatosu Çoğunluk Lideri Cumhuriyetçi Mitch McConnell, DemokraTürk Lirasıar’ın oylarıyla Temsilciler Meclisinden geçen ve ekonomik takviye paketinde yer alan 600 dolarlık nakit para yardımını 2 bin dolara çıkaran tasarıyı bloke etti. Nakit desteğini artıran yeni bir tasarı sunmayı düşündüklerini kaydeden McConnell, bu tasarıda ABD Başkanı Donald Trump’ın itirazlarına neden olan bazı maddeleri de tasarıya ekleyebileceklerini dile getirdi.

 Dün Türkiye ile Birleşik Krallık arasında Serbest Ticaret Anlaşması imzalandı. STA ile sanayi ürünlerinde gümrük vergileri sıfırlanırken, tarım ve işlenmiş tarım ürünlerinde AB ile mevcut tavizler ölçeklendirilerek yeni ticari ilişkilere yansıtıldı. Birleşik Krallık’a geçen sene 11,2 milyar dolarlık ihracat yapılırken, bu ülkeden 5,6 milyar dolarlık ithalat gerçekleştirildi. Birleşik Krallık, Türkiye’nin ihracatında Almanya’nın ardından ikinci sırada ve en fazla ticaret fazlası sonuçlen ülkelerden biri.

 Yurtiçi sonuç gündemine baktığımızda gösterim sonlarına doğru ABD tarafında İmalat Dış Ticaret Dengesi ve Bekleyen Konut Satışları sonuçleri açıklanacak.

Açılış Öncesi Yurtdışı Piyasalar…

 Yurtdışı piyasalara baktığımızda, Asya piyasaları zayıf dolar karşısında karışık bir seyir izliyor. Avrupa piyasalarında ise aşılama sürecinin başlaması ve Brexitin neticeye ulaşması ile hafif olumlu bir açılış görülebilir. Amerika vadelileri ise dünkü gösterim kapanış sonrası yatay seyrediyor.

 EUR/USD ise, hafta başında görülen toparlanma ile beraber 1,2296 düzeysine kadar terakki kaydetti. Bu düzeynin üzerinde kalınması halinde yukarı yönlü harekeTürk Lirasıerin devamını görebileceğimiz paritede, terakki trend kanalı üst bandı 1,2445 sonraki hedef olarak takip edilebilir. Olası geri çekilmelerde ise 1,2210 takviye olarak izlenebilir.

Kaynak: Yatırım Finansman Günlük Bülten

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir