Yatırım Finansman Model Portföy Önerileri – (31.03.2021)

Piyasalarda Dün…

 Dün güne durgun açılışla başlayan Bist100, öğlen saaTürk Lirasıerinde satış pressıyla karşılaşmış olsa da, ardından toparlanmayı başardı ve günü %0,23 değer kazancıyla 1395,7 puanla kapattı. Global piyasaların da etkisiyle hafif satıcılı bir açılış yapmasını beklediğimiz Bist100te 1382,0’i takviye olarak izleyeceğiz. Bu düzeynin altında kalınması halinde ise 1371,0’e düşüş devam edebilir. Olası terakkilerde ise 1400,0 ilk direnç olmak üzere 1432,0’e terakki hız kazanabilir.

 Dolar/TL ise, dün 8,45 düzeysini test etmesinin ardından geri çekildi. 8,30’u takviye olarak takip edeceğimiz kurda, bu düzeynin altında kalınması halinde 8,20’e düşüş devam edebilir. Olası terakkilerde ise 8,37 direnç olarak izlenebilir.

Bugünün Gündeminde…

 ABD yönetiminin 2020 İnsan Hakları Raporu’nu açıklayan Dışişleri Bakanı Antony Blinken, özellikle Çin’in Sincan Uygur Özerk Bölgesi’ndeki insan hakları ihlalleri ile Rusya’daki siyasi muhaliflere yönelik uygulamalara dikkati çekti. Blinken, Beşşar Esed rejiminin kendi halkına karşı vahşi saldırılarına devam ettiğini belirtti. Raporun Çin bölümünde, Sincan’daki insan hakları ihlalleri “soykırım” olarak tanımlanırken, bölgedeki hak ihlallerine geniş yer ayrıldı.

 Yurtiçi sonuç gündemine baktığımızda gösterim başında ekonomik güven Bist100i ve şubat ayı ticaret açığı sonuçleri açıklanacak.

 Yurtdışı sonuç gündeminde ise, öğlen saaTürk Lirasıerinde Euro Bölgesi mart ayı TUFE sonuçsi açıklanacak. Önceki dönem %0,9 olarak gerçekleşen sonuçde olasılık %1,3. Ardından ABD tarafında ADP özel sektör istihdam datası ve bekleyen konut satışları sonuçlerini takip edeceğiz.

Açılış Öncesi Yurtdışı Piyasalar…

 Yurtdışı piyasalara baktığımızda, Avrupa piyasaları öğlen saaTürk Lirasıerinde açıklanacak olan enflasyon datası olasılıksiyle karışık seyretmesi bekleniyor. Çin’den gelen imalat PMI rakamlarının olasılıklerin üzerinde gelmesine karşın Asya piyasalarının genelinde zayıf görünüm hakim. Amerika vadelileri de dünkü gösterim kapanışı sonrası karışık seyretmekte.

 EUR/USD ise, ABD 10 yıllık tahvil faizlerindeki terakki ile beraber düşüş trend kanalı alt bandı altında işlem görmekte. 1,1750 altında kalındığı sürece zayıf görünümün devam edeceği paritede 1,16970’i takviye olarak izlenebilir. Bu düzeynin altında kalınması halinde ise 1,1680’e düşüş devam edebilir. Olası terakkilerde 1,1750’i direnç olarak takip edeceğiz.

Kaynak: Yatırım Finansman Günlük Bülten