Yatırım Finansman Model Portföy Önerileri – (4.01.2021)

Piyasalarda Cuma Günü…

 Geçtiğimiz haftanın haftanın son gününe durgun açılışla başlayan Bist100, zirve tazelemiş olsa da gösterim boyunca yatay seyrini korudu ve yılın son gününü %0,22 değer kaybıyla 1476,7 puanla kapattı. Global piyasalarında etkisiyle yeni yıla pozitif başlamasına beklediğimiz Bist100te 1485,0’i direnç olarak izleyeceğiz. Bu düzeynin üzerinde kalınması halinde ise 1500,0 sonraki hedef olarak takip edilebilir. Olası geri çekilmelerde 1470,0 ilk takviye olmak üzere 1450,0’e düşüş devam edebilir.

 Dolar/TL ise, yeni yıla 7,43 düzeylerinde başlamasına rağmen an itibariyle 7,35-7,37 bandında işlem görmekte. 200 günlük aktif yaklaşık 7,31’i takviye olarak takip edeceğimiz kurda, bu düzeynin altında kalınması halinde 7,20-7,22 bandında düşüş hız kazanabilir. Genel görünümde düşüş trendinde seyreden Dolar/TL’de orta sürelide 6,80-6,85 bandına geri çekilme görülmesi sürpriz olmayabilir. Olası terakkilerde ise 7,50’yi direnç olarak takip edeceğiz.

Bugünün Gündeminde…

 ABD Başkanı Donald Trump’ın rakibi Joe Biden’a kaybettiği 3 Kasım seçimlerinin ardından Georgia Eyalet Sekreteri Brad Raffensperer’dan sonuçları tersine çevirecek oylar bulmasını istediği ile ilgili ses kaydı ortaya çıktı. Öte yandan konuya ilişkin Twitter hesabından mesaj paylaşan Trump, Raffensperger’den eyaletteki “seçim hileleriyle” ilgili hiçbir fikrinin olmadığını iddia etti.

 Yurtiçi sonuç gündemine baktığımızda gösterim başında Aralık ayı İmalat PMI Aralık ayı TUFE sonuçleri açıklanacak.

 Yurtdışı sonuç gündemine baktığımızda ise öğlen saaTürk Lirasıerinde Almanya Aralık ayı PMI ve gösterim sonunda ABD İmalat PMI rakamlarını takip edeceğiz.

Açılış Öncesi Yurtdışı Piyasalar…

 Yurtdışı piyasalara baktığımızda, Asya piyasaları Çin İmalat PMI rakamlarının olasılıkleri karşılamasıyla artı hava hakim. Avrupa piyasaları da açılışta yukarıda olması beklenirken, Amerika vadelileri Perşembe gösterim kapanışı sonrası yukarıda işlem görmekte.

 EUR/USD ise, yeni yılın ilk gününde sert düşüş yaşayarak 1,20’leri test etti. Ardından toparlanmayı başaran parite an itibariyle 1,2250’den işlem görmekte. Yükseliş trend kanalı içine yeniden girmeyi başaran Eur/Dolar’da, 1,2313’ü direnç olarak izleyeceğiz. Bu düzeynin üzerinde kalınması halinde ise trend kanalı üst bandı 1,25 sonraki hedef olarak takip edilebilir. Olası geri çekilmelerde ise 1,2180 takviye olarak izlenebilir.

Kaynak: Yatırım Finansman Günlük Bülten