Yatırım Finansman Model Portföy Önerileri – (4.03.2021)

Piyasalarda Dün…

 Endeks dün güne artı açılışla başlamasının ardından, 1550,0 direnci üzerinde tutunamayarak kar satışlarıyla karşılaştı. 22 günlük aktif yaklaşık (1530,0) üzerinde tutunmaya devam eden BIST100 günü %0,15 değer kazancıyla 1531,0 puanla kapattı. Global piyasalarda görülen negatif görünüm etkisiyle güne zayıf açılışla başlamasını beklediğimiz Bist100te 1520,0’i takviye olarak izleyeceğiz. Bu düzeynin altında kalınması halinde ise 1490,0’a geri çekilme hız kazanabilir. Olası terakkilerde ise 1550,0’i yeniden direnç olarak takip edeceğiz.

 Dolar/TL ise, ABD 10 yıllık tahvil faizlerinde yaklaşık 4 puanlık artışla birlikte dün 7,50 düzeysini test etti. Enflasyonist etki yaratabilecek sonuçlerle beraber faizlerde de terakki görebileceğimiz şu dönemde kurda 7,50 düzeysini yakından takip edeceğiz. Üzerinde kalınması halinde 7,60-7,62 bandı sonraki hedef olarak takip edilebilir. Olası geri çekilmelerde ise 7,40 takviye olarak izlenebilir.

Bugünün Gündeminde…

 ABD Merkez Bankası (Fed), Bej Kitap raporunda ekonomik faaliyetin ocaktan şubat ortasına kadar “ılımlı” bir şekilde arttığını belirterek, COVID-19 aşılarının daha yaygın dağıtılmasıyla işletmelerin çoğunun gelecek 6 ila 12 aya dair iyimserliğini koruduğunu bildirdi. Raporda, tarihsel olarak düşük düzeylerdeki konut kredisi (mortgage) faiz oranlarının konut talebini takviyelemeye devam ettiği ve konut fiyaTürk Lirasıarının ABD’nin birçok bölgesinde artışını sürdürdüğü kaydedildi. Ayrıca genel olarak yakın vadede istihdam düzeylerinde ılımlı iyileşmeler beklendiği aktarıldı.

 Yurtdışı sonuç gündemine baktığımızda öğlen saaTürk Lirasıerinde Euro Bölgesi İşsizlik Oranı sonuçsi açıklanacak. Veride herhangi bir değişiklik beklenmiyor. Seans sonlarına doğru ise ABD tarafında Haftalık İşsizlik Maaşı Başvuruları, Birim İstihdam Maliyeti ve Fabrika Siparişleri sonuçlerini takip edeceğiz.

Açılış Öncesi Yurtdışı Piyasalar…

 Yurtdışı piyasalara baktığımızda, ABD 10 yıllık tahvil faizlerinde görülen sıçrama ile beraber Asya piyasalarında negatif görünüm hakim. Avrupa piyasaları da açılışta satıcılı olması beklenirken, Amerika vadelileri dünkü gösterim kapanışı sonrası aşağıda işlem görüyor.

 EUR/USD ise, terakki trend kanalı içinde hareket etmeye devam ediyor. Kısa vadeli yaklaşıkların kesişimi olan 1,21 üzerinde kalamayarak geri çekilen paritede 1,2015’i takviye olarak izleyeceğiz. Bu düzeynin altında kalınması halinde 1,1950’ye düşüş devam edebilir. Olası terakkilerde ise 1,21 üzerinde 1,2250 sonraki hedef olarak izlenebilir.

Kaynak: Yatırım Finansman Günlük Bülten