Yatırım Finansman Model Portföy Önerileri – (4.05.2021)

Piyasalarda Dün…

 Haftanın ilk iş gününe artı açılışla başlayan Bist100, gösterim başlarında gelen alımlarla 1407,0 direnci üzerinde tutunmayı başardı. Gün boyu terakki ivmesini korumayı başaran BIST100 , %1,67 değer kazancıyla 1421,1 puanla günü tamamladı. Yatay bir başlangıç yapmasını beklediğimiz Bist100te 1432,0’i direnç olarak takip edeceğiz. Bu düzeynin üzerinde kalınması halinde ise nisan ayında görülen zirve 1445,0 yeniden hedeflenebilir. Olası geri çekilmelerde ise 1413,0 ilk takviye olmak üzere 1405,0’e düşüş devam edebilir.

 Dolar/TL ise, dün dolar Bist100inde görülen düşüşle beraber 10 günlük aktif yaklaşık 8,2460’a kadar düşüş kaydetti. Ancak Bist100in yeniden toparlanmasıyla kurda terakki denemeleri görülebilir. Bu durumda 8,30-8,33 bandını hedef olarak takip edeceğiz. Olası geri çekilmelerde ise 8,2460 desteği altında 8,1830’a düşüş hız kazanabilir.

Bugünün Gündeminde…

 Fed Başkanı Powell, ABD’de ekonomik toparlanmanın “gerçek ilerleme kaydettiğini” ancak bu kazanımların eşit dağılmadığını söyledi. Powell, Şubat ayında en düşük gelirli çalışanların yüzde 20’sinin hala işsiz olduğuna işaret etti. Bu oran en yüksek ücreTürk Lirasıi çalışanlarda yüzde 6 düzeysinde. Özellikle de hizmet sektöründeki düşük gelirli işçilere düştüğünü defalarca dile getirmişti. Her ne kadar 2021 yılının ilk üç ayında bordrolu çalışan sayısında yaklaşık 539 bin artış yaşansa da, maaş bordrosu istihdamı hala 8,4 milyon ile pandemi öncesi düzeylerin altında.

 İçişleri Bakanlığı, 7 Mayıs Cuma gününden itibaren markeTürk Lirasıerde (zincir ve süper markeTürk Lirasıer dahil) temel gıda ve temizlik ürünlerinin yanı sıra sadece hayvan yemi, mamaları ile kozmetik ürünleri (parfümeri ve makyaj malzemeleri hariç) satılabilecek.

 Yurtdışı sonuç gündemine baktığımızda öğleden sonra ABD tarafında dış ticaret dengesi, fabrika siparişleri ve dayanıklı tüketim malları siparişleri sonuçleri açıklanacak. Fabrika siparişlerinde artış beklenirken, dayanıklı tüketim malları siparişlerinde değişiklik beklenmiyor.

Açılış Öncesi Yurtdışı Piyasalar…

 Yurtdışı piyasalara baktığımızda, Avrupa piyasaları global piyasaların da etkisiyle karışık bir açılış yapması bekleniyor. Asya piyasalarında Çin ve Japonya Bist100leri tatil dolayısıyla kapalı olacak. Diğer Asya Bist100leri ise pozitif seyretmekte. Amerika vadelileri dünkü gösterim kapanışı ardından bir miktar aşağıda işlem görmekte.

 EUR/USD ise, dün Fed Başkanı Powell’ın ekonomideki toparlanmanın her alanda aynı güçte olmadığına dair mesajları ile zayıf görünüm sergiliyor. 1,2015’i takviye olarak takip edeceğimiz paritede 1,20’e düşüş devam edebilir. Olası terakkilerde ise 1,2070’i direnç olarak izleyeceğiz.

Kaynak: Yatırım Finansman Günlük Bülten