Yatırım Finansman Model Portföy Önerileri – (5.01.2021)

Piyasalarda Dün…

 Haftanın ilk iş gününe artı açılışla başlayan Bist100, gösterim başlarında gelen güçlü alımlarla yeni zirve tazeledi ve 1500,0 düzeysini test etti. Bu düzey üzerinde tutunamayan BIST100 günü %1,27 değer kazancıyla 1495,4 puanla kapattı. Global piyasaların da etkisiyle güne yatay başlamasını beklediğimiz Bist100te 1475’i takviye olarak izleyeceğiz. Bu düzeynin altında kalınması halinde 1450,0’ye düşüş hız kazanabilir. Yükseliş trendinin devamı halinde ise 1500,0 ilk direnç olmak üzere 1520,0’e sonraki hedef olarak izlenebilir.

 Dolar/TL ise, dün 7,34 düzeysine kadar geri çekilmesinin ardından gösterim sonlarına doğru toparlanma kaydetti. An itibariyle de 7,42 düzeysinden işlem gören kurda 7,48’i direnç olarak izleyeceğiz. Olası geri çekilmelerde ise 200 günlük aktif yaklaşık 7,3120 takviye olarak takip edilebilir.

Bugünün Gündeminde…

 ABD’de gözler Senato’daki çoğunluğu belirleyecek olan Georgia seçimlerine çevrildi. Hiçbir adayın yüzde 50’yi geçememesi nedeniyle ikinci tura kalan Georgia seçimleri, 5 Ocak’ta yapılacak. Georgia’daki seçimlerde bir koltuğu bile almaları durumunda Cumhuriyetçiler, Senato’daki çoğunluğunu korumuş olacak. İkinci senaryoda ise Georgia’daki iki koltuğu da kazanmaları durumunda DemokraTürk Lirasıarda dengeyi Başkan Yardımcısı Demokrat Kamala Harris bozacak.

 İngiltere Başbakanı Boris Johnson, İngiltere’de yeni tip koronavirüs (Kovid-19) salgınıyla mücadele kapsamında ulusal karantina ilan edildiğini açıkladı. Bu durum İngiltere’deki üçüncü karantina oluyor. İkinci ulusal tecritten farklı olarak, okullar ve kolejler kapatılacak ve tamamen uzaktan öğrenime taşınacak.

 Yurtdışı sonuç gündemine baktığımızda gösterim başında Almanya Perakende Satışlar açıklanacak. Önceki dönem %2,6 olarak gerçekleşen sonuçde olasılık %-2,0. Öğlen saaTürk Lirasıerinde ise Almanya İşsizlik oranı sonuçsi açıklanacak. Herhangi bir değişiklik beklenmiyor. Seans sonunda da ABD ISM İmalat PMI yayınlanacak. Önceki dönem 57,5 olarak gerçekleşen sonuçde olasılık 56,6.

Açılış Öncesi Yurtdışı Piyasalar…

 Yurtdışı piyasalara baktığımızda, Asya piyasaları Çin İmalat PMI rakamlarının olasılıkleri karşılamasıyla artı hava hakim. Avrupa piyasaları da açılışta yukarıda olması beklenirken, Amerika vadelileri Perşembe gösterim kapanışı sonrası yukarıda işlem görmekte.

 EUR/USD ise, terakki trend kanalı içinde hareket etmeye devam ediyor. 1,2310 direncini yakından takip edeceğimiz paritede, bu düzeynin üzerinde kalınması halinde 1,2490-1,25 bandı sonraki hedef olarak takip edilebilir. Olası geri çekilmelerde ise 1,2185 takviye olarak izlenebilir.

Kaynak: Yatırım Finansman Günlük Bülten