Yatırım Finansman Model Portföy Önerileri – (5.02.2021)

Piyasalarda Dün…

 Dün güne artı açılışla başlayan Bist100, gösterim başlarında gelen alımlarla 1545,0 düzeysini test etti. Ancak bu düzey üzerinde tutunmayı başaramayan BIST100’de geri çekilme görüldü ve günü %0,09 değer kazancıyla 1534,9 puanla kapattı. Global piyasaların da etkisi ve 1530,0 düzeysi (22 günlük h.o) üzerinde kapanışla güne pozitif başlamasını beklediğimiz Bist100te 1545,0 direncini takip edeceğiz. Bu düzeynin üzerinde kalınması halinde 1550,0’ye terakki hız kazanabilir. Olası geri çekilmelerde ise 1527,0’i takviye olarak izleyeceğiz.

 Dolar/TL ise, dün 7,10 altını ikinci kez test etti. Diğer gelişmekte olan ülke para birimlerin karşı olumlu ayrışan TL’nin güçlü duruşu bir süre daha devam edebilir. Kurda 7,07’i bir sonraki takviye olarak takip edeceğiz. Bu düzeynin altında kalınması halinde 7,0’e düşüş devam edebilir. Olası terakkilerde ise 7,21’i direnç olarak takip edeceğiz.

Bugünün Gündeminde…

 ABD Başkanı Joe Biden, başkan olduktan sonraki ilk ziyaretini gerçekleştirdiği Dışişleri Bakanlığında açıklamalarda bulundu. Biden, yönetiminin her alanda diplomatik kurumları daha fazla kullanacağını ve uluslararası ittifak ilişkilerini önemsediklerini belirtti. Önceki Başkan Donald Trump dönemine atıf yapan Biden, “Rusya’nın agresif eylemleri karşısında ABD’nin boyun eğdiği günler sona erdi.” ifadesini kullandı. Biden ayrıca, Çin’in insan hakları, fikri mülkiyet hakları ve küresel yönetişim konularındaki meydan okumalarına da ABD olarak cevap üreteceklerini belirtti.

 Yurtiçi sonuç gündemine baktığımızda gösterim sonlarına doğru Hazine Nakit Dengesi sonuçsi açıklanacak.

 Yurtdışı sonuç gündeminde ise gösterim başında Almanya Fabrika Siparişleri sonuçsi takip edeceğiz. Seans sonlarına doğru ise ABD tarafında Ortalama SaaTürk Lirasıik Kazançlar, Tarım Dışı İstihdam Değişimi ve Ticaret Dengesi sonuçleri açıklanacak.

Açılış Öncesi Yurtdışı Piyasalar…

 Yurtdışı piyasalara baktığımızda, Asya piyasalarında dünkü kar satışlarının ardından toparlanma görülüyor. Japon Nikei Bist100i %1,35 yukarıda işlem görmekte. Avrupa piyasaları da açılışta pozitif olması beklenirken, Amerika vadelileri dünkü gösterim kapanışı sonrası yukarıda işlem görmekte.

 EUR/USD ise, 1,1970 desteğinin de altında işlem görüyor. Bu durumda kısa süreli de oluşan düşüş trend kanalı alt bandı 1,1893’e geri çekilme devam edebilir. Mart ayında başlayan terakki trend kanalı içindeki hareket devam etmekte. 1,21’in üzerinde kalınması halinde trend kanalı üst bandı 1,2450 yeniden hedeflenebilir.

Kaynak: Yatırım Finansman Günlük Bülten