Yatırım Finansman Model Portföy Önerileri – (5.03.2021)

Piyasalarda Dün…

 Dün güne negatif açılışla başlayan Bist100, gösterim başlarında alımların güç kazanmasıyla 1540,0 düzeysine kadar terakki kaydetti. Güçlü duruşunu korumayı başaran BIST100 günü %0,46 değer kazancıyla 1538,0 puanla kapattı. Her ne kadar 22 günlük aktif yaklaşık üzerinde kapatmayı başarsa da global piyasalardaki negatif görünümün etkisiyle zayıf bir açılış beklediğimiz Bist100te 1520,0’i takviye olarak izleyeceğiz. Bu düzeynin altında kalınması halinde ise 1500,0’e düşüş devam edebilir. Olası terakkilerde 1550,0 direnç olarak takip edilebilir.

 Dolar/TL ise, dün akşam Fed başkanı Powell’In açıklamaları ile 7,58 düzeysine kadar terakki kaydetti. 7,50 üzerinde kalındığı sürece yukarı yönlü harekeTürk Lirasıerin devamını görebileceğimiz kurda, 7,65- 7,67 bandı sonraki hedef olarak takip edilebilir. Olası geri çekilmelerde ise 7,50 altında 7,40’a düşüş hız kazanabilir.

Bugünün Gündeminde…

 ABD Başkanı Joe Biden’ın COVID-19’a karşı istediği ve daha önce Temsilciler Meclisinden geçen 1,9 trilyon dolarlık ekonomik takviye paketi senatoda kabul edilmesi halinde tasarı imzalanmak üzere Biden’ın masasına gönderilecek. Kişi başına 1400 dolarlık nakit yardım desteği öngörülen tasarıda, daha önce yer alan asgari saaTürk Lirasıik ücretin 15 dolara çıkarılması maddesi Senato gündemine gelmeden önce çıkarılmıştı.

 Fed başkanı Powell, dünkü açıklamalarında ekonomi toparlandıkça enflasyonun yükselmesini beklediğini dile getirdi. Ayrıca tahvil faizlerine de değinen Powell, “Fed, varlık alımlarını azaltarak insanları şaşırtmak istemiyor. Piyasalardaki düzensiz koşullar endişe duymak için bir sebep.” dedi.

 Yurtdışı sonuç gündeminde gösterim başında Almanya Fabrika Siparişleri açıklanacak. Seans sonlarında doğru ABD tarafında Ortalama SaaTürk Lirasıik Kazançlar, tarım dışı istihdam ve işsizlik oranı sonuçleri açıklanacak.

Açılış Öncesi Yurtdışı Piyasalar…

 Yurtdışı piyasalara baktığımızda, Powell’ın açıklamalarının ardından Asya piyasalarında zayıf görünüm hakim. Ancak Boj başkanı Kuroda’nın açıklamaları piyasalarda toparlanma etkisi gösterdi. Avrupa piyasaları karışık bir seyir izlemesi beklenirken ABD vadelileri negatif tarafta işlem görmekte.

 EUR/USD ise, Fed başkanı Powell’ın açıklamalarının ardından 1,1960’a kadar geri çekildi. Yükseliş trend kanalı alt bandı ve 100 günlük aktif yaklaşık altında kalan paritede 1,1950’i takviye olarak izleyeceğiz. Bu düzey üzerinde kalınamadığı taktirde 1,1830’a düşüş devam edebilir. Olası terakkilerde ise 1,2013’ün üzerinde kalınması ile yeniden toparlanma görülebilir.

Kaynak: Yatırım Finansman Günlük Bülten