Yatırım Finansman Model Portföy Önerileri – (5.05.2021)

Piyasalarda Dün…

 Dün gün hafif artı açılışla başlayan Bist100, 1428,0 düzeysine kadar terakki kaydetti. Ancak bu düzey üzerinde sürekli olamayan BIST100 kar satışlarıyla karşılaştı ve günü %0,34 değer kaybıyla 1416,2 puanla kapattı. Güne reaksiyon ile başlamasını beklediğimiz Bist100te, 1428,0’i direnç olarak izleyeceğiz. Bu düzeynin üzerinde kalınması halinde 1445,0 sonraki hedef olarak takip edilebilir. Olası geri çekilmelerde 1400,0 ilk takviye olmak üzere 1380,0’e düşüş devam edebilir.

 Dolar/TL ise, 8,24-8,34 bandında dalgalanmaya devam ediyor. Yarın açıklanacak olan TCMB faiz kararı öncesi sakin bir seyir görebileceğimiz kurda, 8,3750’i direnç olarak izleyeceğiz. Bu düzeynin üzerinde kalınması halinde 8,45-8,50 bandı yeniden hedeflenebilir. Olası geri çekilmelerde ise 8,28 ilk takviye olmak üzere 8,20’ye düşüş hız kazanabilir.

Bugünün Gündeminde…

 ABD Hazine Bakanı Janet Yellen, Beyaz Saray’ın harcamaları artırma planı nedeniyle ekonominin aşırı ısınmasını önlemek için faiz artışlarının gerekebileceğini söyledi. Yellen “Bu faiz oranlarında çok ılımlı artışlara neden olabilir, ancak bunlar ekonomimizin rekabetçi ve üretken olması için ihtiyaç duyduğu yatırımlar ve ekonomimizin bunlar sayesinde daha hızlı büyüyeceğini düşünüyorum” dedi. Açıklamasının ardından geri adım atan Yellen, enflasyonun ABD ekonomisi için bir sorun olacağını öngörmediğini ve faiz artışı beklemediğini belirtti.

 IMF Başkanı Kristalina Georgieva bu yıl kurumlar vergisi konusunda küresel bir anlaşma için iyimser olduklarını söyledi. IMF Başkanı Georgieva, “Bu, herkesin kaybettiği kaotik bir vergi veya ticaret savaşına girme riskinden kaçınmak için acilen gereklidir.” diye konuştu.

 Yurtdışı sonuç gündemine baktığımızda gösterim başlarında Almanya ve Euro Bölgesi nisan ayı Hizmet PMI sonuçsi açıklanacak. Öğleden sonra ise ABD tarafında ADP özel sektör istihdam değişimi ve nisan ayı Hizmet PMI sonuçlerini takip edeceğiz. PMI sonuçlerinde değişiklik beklenmezken, istihdam değişiminde artış beklenmekte.

Açılış Öncesi Yurtdışı Piyasalar…

 Yurtdışı piyasalara baktığımızda, Avrupa piyasaları açıklanan şirket karlarının olasılıkleri karşılamasıyla açılışta pozitif olması bekleniyor. Japonya ve Çin’de tatil devam ederken diğer Asya piyasalarında olumlu görünüm hakim. Amerika vadelileri ise dünkü gösterim kapanışı ardından yukarıda işlem görüyor.

 EUR/USD ise, 1,20 desteğine kadar geri çekilerek düzeltme hareketini tamamlamış gibi görünüyor. 22 günlük aktif yaklaşık da olan bu düzey üzerinde kalındığı sürece 1,2065 ilk hedef olmak üzere 1,21’e doğru toparlanma görülebilir. Olası geri çekilmelerde ise 1,20 desteği altında 1,1975’i takip edeceğiz.

Kaynak: Yatırım Finansman Günlük Bülten