Yatırım Finansman Model Portföy Önerileri – (6.04.2021)

Piyasalarda Dün…

 Haftanın ilk iş gününe hafif negatif açılışla başlayan Bist100, gösterim başlarında alımların öne geçmesiyle terakki kaydetti ve 100 günlük aktif yaklaşık üzerinde tutunarak günü %0,83 değer kazancıyla 1442,0 puanla kapattı. Güne yatay bir başlangıç yapmasını beklediğimiz Bist100te 1475,0’i sonraki hedef olarak takip edeceğiz. Olası geri çekilmelerde ise 1432,0 ilk takviye olmak üzere 1420,0’e geri çekilme devam edebilir.

 Dolar/TL ise, dün doların diğer ülke para birimleri karşısında değer kaybetmesiyle geri çekildi. 10 günlük aktif yaklaşık 8,1280 altında işlem gören kur, bu düzeynin altında kaldığı sürece zayıf görünümünü devam ettirebilir. Bu durumda 8,10’un altında kalınması halinde 8,00’e düşüş hız kazanabilir. Olası terakkilerde ise 8,1370’i direnç olarak takip edeceğiz. Bu düzeynin üzerinde ise 8,25 yeniden hedeflenebilir.

Bugünün Gündeminde…

 Uluslararası Para Fonu’ndan (IMF) yapılan açıklamada, İcra Kurulu’nun, Afet Etkilerinin Sınırlandırılması ve Borcun Hafifletilmesi Fonu (CCRT) kapsamında 28 üye ülke için borç servisi yardımında 6 ay daha uzatmaya gittiği bildirildi. IMF’nin açıklamasında, AB, İngiltere, Japonya, Almanya, Fransa, Hollanda, İsviçre, Norveç, Singapur, Çin Meksika, Filipinler, İsveç, Bulgaristan, Lüksemburg ve Malta’nın aralarında bulunduğu ülkelerin yaklaşık 774 milyon dolarlık takviye sağlamayı taahhüt ettiği aktarıldı.

 Avrupa Birliği (AB) Konseyi Başkanı Charles Michel ile Komisyon Başkanı Ursula von der Leyen, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın davetine icabeTürk Lirasıe bugün Türkiye’ye çalışma ziyareti gerçekleştirecek.

 Yurtiçi sonuç gündemine baktığımızda öğleden sonra reel efektif döviz kuru sonuçsi açıklanacak

 Yurtdışı sonuç gündeminde ise öğlen saaTürk Lirasıerinde Euro Bölgesi Sentix yatırımcı güveni ve işsizlik oranı sonuçlerini takip edeceğiz. Seans sonlarına doğru ise ABD tarafında Jolts İş İmkanları değişim oranı açıklanacak.

Açılış Öncesi Yurtdışı Piyasalar…

 Yurtdışı piyasalara baktığımızda, Asya piyasalarında karışık bir seyir hakim. Nikkei ve Shanghai Bist100lerinde satışlar görülmekte. Avrupa piyasaları da açılışta yatay olması beklenirken, Amerika vadelileri dünkü gösterim kapanışı sonrası karışık seyretmekte.

 EUR/USD ise, dün düşüş trend kanalı üst bandı 1,1790 üzerinde tutunmayı başardı. 200 günlük aktif yaklaşık 1,1828’i direnç olarak takip edeceğimiz paritede, bu düzeynin geçilmesi ile 1,19’a terakki hız kazanabilir. Olası geri çekilmelerde ise 1,1775’i takviye olarak izleyeceğiz.

Kaynak: Yatırım Finansman Günlük Bülten