Yatırım Finansman Model Portföy Önerileri – (6.11.2020)

Piyasalarda Dün…

 Dün güne artı açılışla başlayan Bist100, gösterim başlarında alımların güç kazanmasıyla 1185,0 direncini test etti. Ardından kar satışlarıyla karşılaşan BIST100’de geri çekilme görülse de toparlanmayı başardı ve günü %1,06 değer kazancıyla 1180,0 puanla kapattı. Güne hafif satıcılı başlamasını beklediğimiz Bist100te 1066,0 düzeysini takviye olarak izleyeceğiz. Bu düzeynin altında kalınması halinde 1155,0’e düşüş devam edebilir. Olası terakkiin devamı halinde ise 1196,0 sonraki hedef olarak izlenebilir.

 Dolar/TL ise dar bantta dalgalanmaya devam ediyor. Dün akşam Fed faiz kararı sonrası sert harekeTürk Lirasıerin görülmediği kurda an itibariyle 8,42’den işlemler gerçekleşmekte. Bu düzeynin altında kalınması halinde 10 günlük aktif yaklaşık 8,33 ilk takviye olmak üzere 8,10’lara geri çekilme hız kazanabilir. Olası terakkilerde ise 8,45’i direnç olarak takip edeceğiz. Bu düzeynin üzerinde yeniden 8,54 hedeflenebilir.

Bugünün Gündeminde…

 ABD Merkez Bankası Fed’in politika faizini yüzde 0- 0,25 aralığında sabit tutmasının ardından, Powell telekonferans yöntemiyle basın toplantısı düzenledi. Fed’in para politikası hedeflerine ulaşmakta son derece kararlı olduğunu belirten Powell, COVID-19 salgınının başından bu yana toparlanmanın olabildiğince güçlü olmasını sağlamak ve ekonominin aldığı sürekli zararı sınırlandırmak için güçlü önlemler aldıklarını anımsattı.

 Yurtiçi sonuç gündemine baktığımızda gösterim sonlarına doğru Hazine Nakit Dengesi sonuçsi açıklanacak. Önceki dönem 30,82mlr TL açık sonuçlmişti.

 Yurtdışı sonuç gündeminde ise gösterim başında Almanya Eylül ayı Sanayi Üretimi sonuçsi açıklanacak. Veride güçlü bir toparlanma bekleniyor. Ardından ABD tarafında Tarım Dışı İstihdam ve Ortalama SaaTürk Lirasıik Kazançlar günün diğer önemli sonuçleri olarak karşımıza çıkıyor.

Açılış Öncesi Yurtdışı Piyasalar…

 Yurtdışı piyasalara baktığımızda, Asya piyasaları ABD seçimlerinin henüz sonuçlanmaması ve Fed’in faizleri sabit bırakmasıyla karışık bir seyir izliyor. Avrupa piyasaları da açılışta vaka sayılarını da göz önünde bulundurursak kar satışlarıyla karşılaşabilir. Amerika vadelilerinde ise dünkü gösterim kapanışı sonrası negatif hava hakim.

 EUR/USD ise, güçlü duruş devam ediyor. Dün doların diğer ülke para birimleri karşısında değer kaybetmesiyle 1,1860’ı test eden paritede 1,1950-1,20 bandı sonraki hedef olarak takip edilebilir. Daha önce oluşan terakki trend kanalı içine girilmesiyle 1,2250 düzeysine terakki devam edebilir. Olası geri çekilmelerde ise 1,1768’i deste olarak izleyeceğiz.

Kaynak: Yatırım Finansman Günlük Bülten

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir