Yatırım Finansman Model Portföy Önerileri – (7.01.2021)

Piyasalarda Dün…

 BIST100 Bist100i dün güne pozitif başlamasının ardından en yüksek düzey tazeleyerek gösterim boyunca yatay bir seyir izledi ve günü %1,06 değer kazancıyla 1505,4 puanla kapattı. Önemli direnç düzeysi 1500,0’ün üzerinde kapanış gerçekleştirmesiyle yukarı yönlü harekeTürk Lirasıerin devamını beklediğimiz Bist100te, 1520,0- 1525,0 bandını sonraki hedef olarak takip edeceğiz. Olası geri çekilmelerde ise 1498,0 ilk takviye olmak üzere 1475,0’e düşüş devam edebilir.

 Dolar/TL ise, dün 200 günlük aktif yaklaşık 7,31’in de altına inmeyi başardı. Son dört ayın en düşük düzeylerinden işlem gören kurda zayıf görünüm bir süre daha devam edebilir. 7,27 desteği altında kalınmasıyla 7,20’e düşüş hız kazanabilir. Olası terakkilerde ise 7,35 direnç olarak takip edilebilir.

Bugünün Gündeminde…

 ABD’de DemokraTürk Lirasıar, Senato’da Cumhuriyetçilere karşı 50’ye 50 denge sağladı. Böylece DemokraTürk Lirasıar, seçilmiş Başkan Yardımcısı Camala Harris’in “Senato Başkanı” sıfatıyla göreve başlamasının ardından mecliste çoğunluğu ele geçirecek. Seçimin ardından Trump takviyeçileri tarafından bir takım olaylar yaşandı. Washington’da sokağa çıkma yasağı ilan edildi. Trump takviyeçilerine “evlerinize dönün” çağrısında bulunmasının ardından olaylar yatıştı. Yaşanan olayların ardından birçok Avrupa ülkeleri tepki gösterdi.

 Fed Aralık ayı toplantı tutanakları yayınlandı. Tutanaklarda üyelerinin çoğunun enflasyon risklerinin aşağı yönlü olduğu konusunda fikir belirttiği vurgulandı. Tüm üyelerin tahvil alımlarının hızının uygun olduğu görüşünde birleştiği belirtildi.

 Yurtdışı sonuç gündemine baktığımızda öğlen saaTürk Lirasıerinde Euro Bölgesi Tüketici Güveni, Aralık ayı TUFE ve Perakende Satışlar sonuçleri açıklanacak. Seans sonlarına doğru ise ABD tarafında İşsizlik Haklarından Yararlanma ve Dış Ticaret Dengesi sonuçlerini takip edeceğiz.

Açılış Öncesi Yurtdışı Piyasalar…

 Yurtdışı piyasalara baktığımızda, Çin Telekom hisselerinde görülen düşüşün arından, Dow Jones Bist100inin de en yüksek düzey kırmasıyla Asya piyasalarında karışık bir seyir hakim. Avrupa piyasaları da açılışta pozitif olması beklenirken, Amerika vadelileri dünkü gösterim kapanışı sonrası yukarıda işlem görüyor.

 EUR/USD ise, dün zirve tazeleyerek 1,2351 düzeysine kadar terakki kaydetti. Yükseliş trend kanalı içinde işlem görmeye devam eden paritede, trend kanalı üst bandı 1,2460 sonraki hedef olarak takip edilebilir. Olası geri çekilmelerde ise 1,2250 takviye olarak izlenebilir.

Kaynak: Yatırım Finansman Günlük Bülten