Yatırım Finansman Model Portföy Önerileri – (7.04.2021)

Piyasalarda Dün…

 Dün güne durgun açılışla başlayan Bist100, gösterim başından satış pressı altında kalarak zayıf bir seyir sürdü. 1432,0 desteği altında da kalan BIST100 günü %1,49 değer kaybıyla 1420,5 puanla kapattı. Güne zayıf bir başlangıç yapmasını beklediğimiz Bist100te 1400’ü takviye olarak izleyeceğiz. Bu düzeynin altında kalınması halinde ise 1360,0’a düşüş devam edebilir. Olası terakkilerde ise 1432,0 ilk direnç olmak üzere 1445,0’e terakki hız kazanabilir.

 Dolar/TL ise, ABD 10 yıllık tahvil faizleri ve dolar Bist100indeki zayıf görünüm nedeniyle sakin bir seyir izlemekte. 10 günlük aktif yaklaşık 8,1580’in üzerinde işlem gören kurda, 8,25’i direnç olarak takip edeceğiz. Bu düzeynin üzerinde kalınması halinde ise 8,45 yeniden hedeflenebilir. Olası geri çekilmelerde ise 8,10 ilk takviye olmak üzere 7,95’e düşüş devam edebilir.

Bugünün Gündeminde…

 ABD Hazine Bakanı Janet Yellen, ekonomide hızlı bir toparlanma beklediklerini, ABD’deki daha güçlü bir büyümenin olumlu bir şekilde tüm küresel görünüme yayılacağını söyledi. Bunun yanında gelecek yıl tam istihdama dönmeyi umduklarını kaydetti. Yellen, küresel olarak yoksullukla mücadelede on yıllarca süren ilerlemeyi sağlamanın ve zengin ile fakir ülkeler arasındaki gelir uçurumunu kapatmaya çalışmanın gelişmiş ülkelerin sorumluluğunda olduğunu düşündüğünü aktardı.

 IMF, Küresel Finansal İstikrar Raporu’nun Nisan 2021 sayısını yayımladı. Raporda, olağanüstü politika önlemlerinin finansal koşulları rahaTürk Lirasıattığı ve finansal istikrara yönelik risklerin kontrol altına alınmasına yardımcı olarak ekonomiyi takviyelediğine işaret edildi.

 Yurtiçi sonuç gündemine baktığımızda gösterim sonlarına doğru Hazine Nakit Gerçekleşmeleri sonuçsi açıklanacak.

 Yurtdışı sonuç gündeminde ise gösterim başlarında Almanya mart ayı Hizmet PMI sonuçsini takip edeceğiz. Veride piyasa olasılıksi 50 üzerinde gerçekleşmesi. Ardından ABD dış ticaret dengesi ve akşam saaTürk Lirasıerinde FOMC toplantı tutanaklarının açıklanmasını takip edeceğiz.

Açılış Öncesi Yurtdışı Piyasalar…

 Yurtdışı piyasalara baktığımızda, Avrupa piyasaları ABD Bist100lerindeki geri çekilme ile açılışta karışık bir seyir izlemesi bekleniyor. Asya piyasaları da karışık bir görünüme sahipken, Amerika vadelileri dünkü gösterim kapanışı sonrası zayıf seyretmekte.

 EUR/USD ise, güçlü duruşunu koruyor. 22 günlük aktif yaklaşık 1,1860 üzerinde tutunmayı başaran paritede 1,1940 sonraki hedef olarak takip edilebilir. Akşam saaTürk Lirasıerinde açıklanacak olan FOMC toplantı tutanakları sonrası dalgalanma görebileceğimiz paritede 1,1830’u takviye olarak izleyeceğiz.

Kaynak: Yatırım Finansman Günlük Bülten