Yatırım Finansman Model Portföy Önerileri – (7.12.2020)

Piyasalarda Cuma Günü…

 Geçtiğimiz haftanın haftanın son gününe durgun açılışla başlayan Bist100, gösterim boyu dar bir bantta dalgalandı ve haftayı da yatay bir şekilde 1330,87 puanla kapattı. Güne yeniden yatay bir açılışla başlamasını beklediğimiz Bist100te 1338,0’i direnç olarak takip edeceğiz. Bu düzeynin üzerinde kalınması halinde ise 1344,0 sonraki hedef olarak izlenebilir. Olası geri çekilmelerde ise 1315,0 ilk takviye olmak üzere 1300,0’e düşüş hız kazanabilir.

 Dolar/TL ise geçtiğimiz hafta 7,7580-7,9180 bandında dalgalandı. Bu bant içinde hareket etmeye devam eden kurda, 50 günlük aktif yaklaşık 7,84’ü direnç olarak takip edeceğiz. Bu düzeynin üzerinde kalınması halinde ise 7,9180 yeniden hedeflenebilir. Olası geri çekilmelerde ise 7,7580’i takviye olarak izleyeceğiz.

Bugünün Gündeminde…

 ABD’de koronavirüs salgınına karşı teşvik paketi Senato’da iki partiden senatörlerin katıldığı komite üzerinden yürütülürken ABD Başkanı Donald Trump’ın 908 milyar dolar boyutundaki teşvik paketini imzalayabileceği belirtildi. Senato’daki teşvik görüşmelerini Demokrat liderler Nancy Pelosi ve Chuck Schumer de takviyeliyor. Öte yandan ABD Başkanı Donald Trump görev döneminin son günlerinde Çin ile olan gerilimi artıran hamlelerine devam ediyor. Bazı kaynaklara göre Trump yönetimi Hong Kong’da seçilmiş muhalefet liderlerine yönelik tutumları gerekçesiyle Çinli bazı yetkililere yaptırım uygulamaya hazırlanıyor.

 Yurtiçi sonuç gündemine baktığımızda gösterim sonlarına doğru Kasım ayı Hazine Nakit Dengesi sonuçsi açıklanacak. Önceki dönem 6,68mlr TL açık gerçekleşmişti.

 Yurtdışı sonuç gündeminde ise, gösterim başında Almanya Kasım ayı Sanayi Üretimi sonuçsi açıklanacak. Ardından Euro Bölgesi Sentix yatırımcı güveni sonuçsini takip edeceğiz. Her iki sonuçde de düşüş beklenmekte.

Açılış Öncesi Yurtdışı Piyasalar…

 Yurtdışı piyasalara baktığımızda, kovid aşısı ve ABD teşvik paketi umudunda artış görülmesinin yanı sıra, Trump’ın bazı Çin yetkililere yaptırım uygulamaya hazırlandığında dair haberler Asya piyasalarında karışık bir seyre neden oldu. Avrupa piyasaları ise açılışta yatay olması beklenirken, Amerika vadelileri Cuma gösterim kapanışı sonrası hafif yukarıda işlem görüyor.

 EUR/USD ise, Cuma küçük bir düzeltmenin ardından terakki trendine devam ediyor. An itibariyle 1,2130’dan işlem gören paritede 1,22’i direnç olarak izleyeceğiz. Bu düzeynin üzerinde kalınması halinde ise 1,2380 sonraki hedef olarak takip edilebilir. Olası geri çekilmelerde ise 1,2110 ilk takviye olmak üzere 1,2030’a düşüş ivme kazanabilir.

Kaynak: Yatırım Finansman Günlük Bülten

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir