Yatırım Finansman Model Portföy Önerileri – (8.03.2021)

Piyasalarda Cuma Günü…

 Geçtiğimiz haftanın haftanın son gününe negatif açılışla başlayan Bist100, 1528,0 düzeysine kadar geri çekilmiş olsa da ardından toparlanmayı başardı ve haftayı %0,26 değer kazancıyla 1542,0 puanla kapattı. Global piyasaların da etkisiyle güne hafif satıcılı başlamasını beklediğimiz Bist100te 1520,0’i takviye olarak izleyeceğiz. Bu düzeynin altında kalınması halinde 1500,0’e düşüş devam edebilir. Olası terakkilerde ise 1555,0’i direnç olarak takip edeceğiz.

 Dolar/TL ise, geçtiğimiz hafta 7,50 düzeysi üzerinde kalarak 7,58’e kadar terakki kaydetti. 7,62’yi direnç olarak takip edeceğimiz kurda, bu düzeynin geçilmesi halinde 7,68-7,70 bandı sonraki hedef olarak takip edilebilir. Olası geri çekilmelerde ise 7,50 desteği altında 7,42’e düşüş hız kazanabilir.

Bugünün Gündeminde…

 ABD Başkanı Joe Biden’ın 1.9 trilyon dolarlık Kovid-19 yardım paketi önerisi Senato’da tasdiklemelandı. Yeni mali teşvik tasarısına göre, işsizlik yardımı haftalık olarak 300 dolar olarak belirlendi. Bunun yanı sıra, kriterlere uyan kişilere de 1.400 dolarlık nakit para yardımı yapılacak. Mali teşvik paketi, virüsün yayılmasını durdurmak amacıyla aşılama ve test programı için 160 milyar dolarlık bir ödeme öngörüyor. Bu ödemeyle, ücretsiz aşı sağlayacak bir ulusal aşılama programının da yaratılması planlanıyor. Ekonomi paketi ABD tahvil faizlerinde terakkii tetikleyeceği endişesi bir süre daha devam edeceğe benziyor.

 Yurtdışı sonuç gündeminde gösterim başında Almanya Sanayi Üretimi sonuçsi açıklanacak. Ardından Euro Bölgesi Sentix Yatırımcı güveni sonuçsini yayınlanacak. Seans sonunda ise ABD tarafında Toptan Stoklar sonuçsini takip edeceğiz.

Açılış Öncesi Yurtdışı Piyasalar…

 Yurtdışı piyasalara baktığımızda, hafta sonu Suudi petrol rafinerisine düzenlenen saldırı sonrası yükselen petrol fiyaTürk Lirasıarıyla beraber Asya piyasalarında negatif hava hakim. Avrupa piyasaları da açılışta karışık bir seyir izlemesi beklenirken, Amerika vadelileri 10 yıllık tahvil faizlerindeki terakkie rağmen Cuma gösterim kapanışı ardından yukarıda işlem görüyor.

 EUR/USD ise, geçtiğimiz hafta terakki trend kanalı ve 100 günlük aktif yaklaşık altında kalarak 1,19’a kadar geri çekildi. Dolar’ın diğer ülke para birimleri karşısında değer kazanmasıyla paritede de zayıf görünüm devam ediyor. 1,19 desteğinin altında kalınması halinde 200 günlük aktif yaklaşık 1,1824’e düşüş devam edebilir. Olası terakkilerde ise 1,20 direnç olarak izlenebilir.

Kaynak: Yatırım Finansman Günlük Bülten