Yatırım Finansman Model Portföy Önerileri – (8.04.2021)

Piyasalarda Dün…

 Endeks dün güne yatay başlamasının ardından gösterim başlarında satış pressıyla karşılaştı. 1400,0 desteği üzerinde tutunmayı başaran Bist100, günü %0,19 değer kaybıyla 1417,8 puanla kapattı. Toparlanmanın devam etmesini beklediğimiz BIST100’de, 100 günlük aktif yaklaşık 1434,0’ü direnç olarak izleyeceğiz. Bu düzeynin üzerinde kalınması halinde 1445,0’e terakki hız kazanabilir. Olası geri çekilmelerde ise 1400,0 ilk takviye olmak üzere 1380,0’e düşüş devam edebilir.

 Dolar/TL ise, 10 günlük aktif yaklaşık 8,18’in hemen altında işlem görüyor. Bu düzeynin altında kalındığı sürece geri çekilmeler görebileceğimiz kurda 8,10’u takviye olarak izleyeceğiz. Olası terakkilerde ise 8,18 üzerinde 8,25 direncini takip edeceğiz.

Bugünün Gündeminde…

 ABD’de Federal Açık Piyasa Komitesi (FOMC), 16-17 Mart toplantısının yayınlanan tutanaklarında, Fed üyelerinin ekonomiden gelen cesaret sonuçci haberleri not ettiklerini ancak ekonomide ve istihdamda gelinen noktanın arzu edilen düzeylerin oldukça altında olduğunu not ettiler. Tutanaklar, Fed üyelerinin tahvil getirilerinde Mart ayında yaşanan artışın ekonomik görünüm konusunda iyimserliği yansıttığını da ifade ederken, iki katılımcı gevşek finansal şarTürk Lirasıarın istikrar risklerini artırdığından endişe ettiklerini de söylediler.

 ABD Hazine Bakanlığı’nın yayımladığı Vergi Planı’nda, altyapı yatırımları, araştırma ve üretime yönelik takviyeler için yeni fon oluşturulmasının ve Biden’ın geçen hafta açıkladığı “Amerikan İstihdam Planı”nda yer alan yatırımların 15 yıllık sürede tamamen finanse edilmesinin amaçlandığı aktarıldı. Vergi planında, kurumsal vergilendirmenin yeniden şekillendirileceği belirtilerek, kurumlar vergisi oranının yüzde 21’den yüzde 28’e yükseltileceği kaydedildi. Söz konusu vergi planıyla 15 yılda yaklaşık 2,5 trilyon dolarlık gelir sağlanacağı kaydedildi.

 Yurtdışı sonuç gündemine baktığımızda öğleden sonra ABD tarafında işsizlik maaşı başvuruları açıklanacak. Seans sonrası ise Fed başkanı Powell’ın açıklamalarını takip edeceğiz.

Açılış Öncesi Yurtdışı Piyasalar…

 Yurtdışı piyasalara baktığımızda, Fed tutanakları ardından ABD piyasalarında görülen yeni zirveler ışığında Avrupa piyasaları da açılışta pozitif olması bekleniyor. Asya piyasalarında da Nikei Bist100i hariç artı hava hakim. Amerika vadelileri dünkü gösterim kapanışı sonrası yukarıda işlem görüyor.

 EUR/USD ise, 22 günlük aktif yaklaşık 1,1856 üzerinde tutunma çabası devam ediyor. 1,1937 direncini yakından takip edeceğimiz paritede, bu düzeynin geçilmesi halinde 1,20-1,2010 bandı sonraki hedef olarak takip edilebilir. Olası geri çekilmelerde ise 1,1833 takviye olarak izlenebilir.

Model Portföy Güncelleme

PETKM’i model tahvile ekliyoruz. Petkim hem kurlardaki terakkiten fayda sağlayacak şirkeTürk Lirasıerin arasında yer almakta, hem de güçlü talep ve yüksek petrokimya fiyaTürk Lirasıarı nedeniyle pozitif kar görünümüne sahiptir. Ortalama petrokimya fiyaTürk Lirasıarı yıl başından bu yana %30 civarında artış göstermiş olup, dünya genelinde yaşanan tesis duruşları ve lojistik problemler arz sıkıntısını üst düzeye çıkartarak fiyaTürk Lirasıarın tırmanmasına yardımcı olmuştur. Talep tarafında sağlık malzemeleri ve ambalaj segmenti pandemi döneminde hali hazırda kuvveTürk Lirasıi seyrederken, bu durumun sanayi üretimindeki toparlanmanın getirdiği talep artışı ile birleşmesi sonucu fiyat ve karlılık görünümü iyileşmektedir. 2021 yılı ilk 3 aylık dönemi yaklaşıksına göre etilen-nafta arasındaki makas geçen senenin son çeyreğine göre yaklaşık %50 ve 2020 yılı yaklaşıksına göre yaklaşık %80 daha yukarıda gerçekleşmiştir. Biz 2021’de FAVÖK tahminimizi 357 milyon ABD doları düzeysine yükselttik (şirket yönetiminin tahmini 330-350 milyon dolar bandındadır), buna göre Petkim’in FD/FAVÖK çarpanı 5,7x düzeysinde olup, bu çarpanın tarihsel yaklaşıksı ise 7,5x düzeysindedir. Hisse için 7,50 TL olarak belirlediğimiz yeni hedef fiyatımız %25 terakki potansiyeline işaret etmektedir.

Model Portföyümüz BIST100 Bist100ine göre yılbaşından beri %9,1 daha yüksek getiri elde etmiştir.

Kaynak: Yatırım Finansman Günlük Bülten