Yatırım Finansman Model Portföy Önerileri – (8.10.2020)

Piyasalarda Dün…

 Dün güne negatif açılışla başlayan Bist100, gösterim başlarında toparlanmaya çalışarak 1157,00’ye kadar terakki kaydetti. Ancak bu düzey üzerinde tutunamayan BIST100’de yeniden geri çekilme görüldü ve günü %0,11 değer kaybıyla 1152,41 puanla kapattı. Global piyasalarında etkisiyle güne pozitif başlamasını beklediğimiz Bist100te 1158,00’i direnç olarak izleyeceğiz. Bu düzeynin üzerinde kalınması halinde 1170,00 yeniden hedeflenebilir. Olası geri çekilmelerde ise 1148,00 ilk takviye olmak üzere 1140,00’a düşüş devam edebilir.

 Dolar/TL ise, dün 7,85 direncini de geçerek 7,8940 düzeysine kadar terakki kaydetti. Dxy’da görülen zayıf görünüm ile geri çekilmenin mümkün olduğu kurda 7,86’ı takviye olarak takip edilebilir. Bu düzeynin altında kalınması halinde ise 7,78’e düşüş hız kazanabilir. Olası terakkilerde ise 7,96 sonraki hedef olarak izlenebilir.

Bugünün Gündeminde…

 ABD Merkez Bankasının (Fed) son toplantısına ait tutanaklar, yeni tip koronavirüs (Kovid-19) salgının ekonomik etkilerine karşı ilave mali desteğin sağlanmaması halinde toparlanma hızının tehlikeye girebileceğini ortaya koydu. Tutanaklarda, ekonomik görünüme yönelik belirsizliğin yüksek olduğu belirtilerek, faiz oranının maksimum istihdam ve yaklaşık yüzde 2 enflasyon hedeflerine ulaşıncaya kadar mevcut düzeyde tutulmasının uygun görüldüğü ifade edildi.

 ABD’de başkan yardımcısı adayları Cumhuriyetçi Mike Pence ile Demokrat Kamala Harris’i karşı karşıya getiren canlı yayın münazarası büyük oranda sakin geçerken, adaylar yeni tip koronavirüs (Kovid-19) salgınıyla mücadele, yeni Yüksek mahkeme yargıcı seçimi, seçimlerin bütünlüğü ve dış politika konularında birbirlerinden ayrıştılar. Özellikle Harris’İn Çin ile ABD arasında yaşanan gerginliğin ABD vatandaşlarına ciddi etkilerinin olduğunu belirtti.

 Yurtiçi sonuç gündemine baktığımızda öğleden sonra TCMB tarafından açıklanan menkul kıymet istatistiklerini takip edeceğiz.

 Yurtdışı sonuç gündeminde ise öğleden sonra ABD tarafında işsizlik haklarından yararlanma başvuruları açıklanacak.

Açılış Öncesi Yurtdışı Piyasalar…

 Yurtdışı piyasalara baktığımızda, Avrupa piyasaları ABD’deki teşvik görüşmelerinin olumlu geçeceği olasılıksiyle açılışta pozitif olması bekleniyor. Asya piyasaları karışık bir seyir izlerken Amerika vadelilerinde dünkü gösterim kapanışı sonrası artı hava hakim.

 EUR/USD ise, toparlanmaya devam ediyor. 22 günlük aktif yaklaşık 1,1762 düzeysi üzerinde tutunmaya çalışan paritede 1,1880 yeniden hedeflenebilir. Olası geri çekilmelerde ise 1,1725 ilk takviye olmak üzere 1,1680’e düşüş devam edebilir.

Kaynak: Yatırım Finansman Günlük Bülten

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir