Yatırım Finansman Model Portföy Önerileri – (9.04.2021)

Piyasalarda Dün…

 Dün güne artı açılışla başlayan Bist100, gösterim başlarında 1430,0 düzeysini test etmesinin ardından alımların zayıf kalmasıyla geri çekildi ve günü %0,09 değer kaybıyla 1416,5 puanla kapattı. Endeksteki bu yatay hareket ve hacim düşüklüğü bir süre daha görülebilir. Güne pozitif başlangıç yapmasını beklediğimiz Bist100te 1430,0’u direnç olarak izleyeceğiz. Bu düzeynin üzerinde kalınması halinde 1445,0 sonraki hedef olarak takip edilebilir. Olası geri çekilmelerde ise 1400,0 ilk takviye olmak üzere 1380,0’e düşüş devam edebilir.

 Dolar/TL ise, hafta başından itibaren 8,09-8,25 bandında dalgalanmaya devam ediyor. Oluşan sıkışma sonrası sert harekeTürk Lirasıer görebileceğimiz kurda 10 günlük aktif yaklaşık 8,18’in altında kalındığı sürece zayıf görünüm devam edebilir. Bu durumda 8,09 ilk takviye olmak üzere 7,90’a düşüş hız kazanabilir. Olası terakkilerde ise 8,25’in üzerinde 8,45-8,50 bandı yeniden hedeflenebilir.

Bugünün Gündeminde…

 Fed Başkanı Jerome Powell, ekonomi normalleşirken fiyaTürk Lirasıarda geçici artışın görülebileceğini ancak sürekli enflasyon beklemediklerini ifade etti. Sağlanan önemli mali takviye ve hızla ilerleyen aşılamanın ekonominin oldukça kısa sürede tam olarak yeniden normale dönmesine izin verdiğine işaret eden Powell, para politikasının da hala takviyeleyici olduğunu söyledi. Toparlanma tamamlanana kadar ihtiyaç duyulan desteğin ekonomiye sağlanacağının altını çizen Powell, “Ayrıca hatırlatmakta fayda var, aynı ekonomiye geri dönmeyeceğiz, bu farklı bir ekonomi olacak.” değerlendirmesinde bulundu.

 ABD Ticaret Bakanlığı, Çin’in askeri modernizasyon çabaları ve kiTürk Lirasıe imha silahları programlarını takviyeledikleri gerekçesiyle 7 Çinli teknoloji merkezi ve şirketinin kara listeye eklendiğini duyurdu. Öte yandan Japonya ile ABD, çip tedariki sıkıntısında iş birliği yapılmasında anlaştı.

 Yurtdışı sonuç gündemine baktığımızda öğleden sonra ABD mart ayı TUFE sonuçsi açıklanacak. Veride herhangi bir değişiklik beklenmiyor. Seans sonlarına doğru ise toptan stoklar sonuçsini takip edeceğiz.

Açılış Öncesi Yurtdışı Piyasalar…

 Yurtdışı piyasalara baktığımızda, ABD’nin 7 Çin’li teknoloji merkezini kara listeye almasıyla Asya piyasalarının genelinde düşüş görüldü. Avrupa piyasaları ise dün Powell’ın açıklamaları ardından güne pozitif başlaması bekleniyor. Amerika vadelileri ise hafif yukarıda işlem görüyor.

 EUR/USD ise, kararlı terakkiine devam ediyor. Dün 1,1928’i test eden paritede bugün düzletme hareketi görülebilir. 1,19 desteği altında 1,1873’e düşüş devam edebilir. Olası terakkilerde ise 50 günlük aktif yaklaşık 1,1937’i direnç olarak takip edeceğiz. Üzerinde kalınması halinde ise 1,20 sonraki hedef olarak izlenebilir.

Kaynak: Yatırım Finansman Günlük Bülten