Yatırım Finansman Model Portföy Önerileri – (9.10.2020)

Piyasalarda Dün…

 Endeks dün güne artı açılışla başlamasına rağmen gösterim başlarında gelen satışlarla geri çekildi. 1148,00 desteği altında satışların hız kazandığı Bist100 1143,0’e kadar geri çekildi. Ardından toparlanmaya çalışan BIST100 günü %0,17 değer kaybıyla 1150,5 puanla kapattı. Yukarı yönlü harekeTürk Lirasıerin devamını beklediğimiz Bist100te 1170,00’i direnç olarak takip edeceğiz. Bu düzeynin üzerinde kalınması halinde 1187,00 sonraki hedef olarak takip edilebilir. Olası geri çekilmelerde ise 1140,00’ı takviye olarak izleyeceğiz.

 Dolar/TL ise, 7,94 düzeylerinde işlem görmeye devam ediyor. Teknik göstergelerin aşırı alım bölgesinde hareket ettiği kurda görülebilecek düzeltme hareketi ile 7,8670 takviye olarak izlenebilir. Bu düzeynin altında kalınması halinde ise 7,68’e geri çekilme hız kazanabilir. Dxy’nin de zayıf görünümü Dolar/TL’de bir süre pres oluşturabilir. Olası terakkiin devamı halinde ise 7,96 direnç olarak izlenebilir.

Bugünün Gündeminde …

 Uluslararası Para Fonu’nun (IMF), Dünya Ekonomik Görünüm Raporu’nun Ekim 2020 sayısının 2. Bölümünü yayınlandı. Raporda, “Ekonomik daralmadan büyük ölçüde karantina önlemleri sorumlu olsaydı, kaldırıldıklarında hızlı bir ekonomik toparlanmanın beklenmesi mantıklı olurdu.” denildi. Ayrıca politika yapıcıların politika takviyelerini kaldırma konusunda dikkaTürk Lirasıi olması ve ekonomik faaliyeti takviyelemenin yollarını düşünmesi gerektiği vurgulandı.

 2021-2023 yıllarına ilişkin Orta Vadeli Mali Plan yayınlandı. Plana göre Mali Plan döneminde vergi affına gidilmeyecek, DMO uluslararası merkezi satın alma kurumuna dönüşecek. Planda, dönem sonunda bütçe açığının GSYH’ye oranı yüzde 3.5 olarak hedeflenirken, sonuçmsiz harcama alanlarının tasfiye edileceği kaydedildi.

 Yurtdışı sonuç gündemine baktığımızda gösterim sonlarına doğru ABD tarafında Ağustos ayı Toptan Stoklar sonuçsi açıklanacak. Önceki dönem %4,6 olarak gerçekleşen sonuçde olasılık %2,0.

Açılış Öncesi Yurtdışı Piyasalar …

 Yurtdışı piyasalara baktığımızda, Çin’den gelen Hizmet ve Bileşik PMI rakamları istikrarını koruması ile Asya piyasalarında pozitif görünüm hakim. Avrupa piyasalarında da olumlu bir açılış beklenirken, Amerika vadelileri dünkü gösterim kapanışı ardından yukarıda işlem görüyor.

 EUR/USD ise, yatay seyrine devam ediyor. 22 günlük aktif yaklaşık 1,1760 üzerinde işlem görmeye devam eden paritede 1,1850’i direnç olarak izleyeceğiz. Bu düzeynin üzerinde kalınması halinde ise 1,20 yeniden hedeflenebilir. Olası geri çekilmelerde ise 1,1722 ilk takviye olmak üzere 1,1614’e düşüş ivme kazanabilir.

Kaynak: Yatırım Finansman Günlük Bülten

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir