Yatırım Finansman Model Portföy Önerileri – (9.11.2020)

Piyasalarda Cuma Günü…

 Geçtiğimiz haftanın haftanın son gününe durgun açılışla başlayan Bist100, 11770’e kadar geri çekilmiş olsa da ardından toparlanmayı başardı. 22 günlük aktif yaklaşık üzerinde tutunmaya devam eden BIST100, haftayı %1,01 değer kazancıyla 1191,96 puanla kapattı. Global piyasalarda görülen artı havanın devam etmesiyle yukarı yönlü harekeTürk Lirasıerin devamı beklediğimiz Bist100te, 1120,0-1125,0 bandı yeniden hedeflenebilir. Olası geri çekilmelerde ise 1170,0 takviye olarak izlenebilir.

 Dolar/TL ise haftaya yüksek volatilite ile başlıyor. Bu nedenle, özellikle kaldıraçlı durumlarda kısa sürelili ve trade amaçlı işlemlerde temkinli kalmalı ve yakın takipte olunmalı. Kurda, geçtiğimiz hafta yaşanan yaklaşık %3’lük terakkiin bu hafta ve gelecek hafta PPK’dan faiz artırım olasılıkleri ile TL lehine geri alınması muhtemel. Bu da kuru 8,30 civarına ve ardından 7,80-8,00 bandına geri çekebilir. TL’de değer kaybının sürmesi halinde ise ilk direnç tarihi zirve düzey olan 8,5830.

Bugünün Gündeminde…

 Merakla beklenen ABD seçimlerini kritik eyalet Pennsylvania’da farkı açan Demokrat aday Joe Biden’ın kazandığı duyuruldu. Böylelikle Biden, toplamda 290 delegeye ulaşmış oldu. Bazı bölgelerde mahkemeye başvuracağını açıklaya Trump’ın yapacağı diğer hamleler merak konusu. Seçim sonuçlarının tam olarak neTürk Lirasıeşmesi biraz daha zaman alabilir.

 Yurtiçi sonuç gündemine baktığımızda Hazine ve Maliye Bakanlığı’nda görev değişikliği olup olmayacağı ve yeni TCMB Başkanı Naci Ağbal’ın yönetiminde TCMB’nin izleyeceği fonlama politikası izlenecek.

 Yurtdışı sonuç gündeminde ise gösterim başında Almanya Eylül ayı Ticaret Dengesi sonuçsi açıklanacak. Ardından Euro Bölgesi Sentix yatırımcı güveni sonuçsini takip edeceğiz.

Açılış Öncesi Yurtdışı Piyasalar…

 Yurtdışı piyasalara baktığımızda, Asya piyasaları ABD seçimlerini Biden’ın kazandığı duyurulması ve petrol fiyaTürk Lirasıarındaki toparlanma ile artı hava hakim. Avrupa piyasaları da açılışta olumlu olması beklenirken, Amerika vadelileri Cuma gösterim kapanışı sonrası yukarıda işlem görmekte.

 EUR/USD ise, Euro lehine momentum korunuyor. Biden’ın ABD başkanlık seçimlerinde öne geçmesi ile 2,2 trilyon dolarlık mali teşvik olasılıksinin güçlenmesi, artacak dolar arzı nedeniyle doların bir süre daha gelişmiş ve gelişmekte olan ülke para birimlerine karşı zayıf kalmasına neden olabilir. Paritede, 1,1720 ve 1,1610 takviyeleri ile 1,1910 ve 1,1960 dirençleri izlenebilir.

Kaynak: Yatırım Finansman Günlük Bülten

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir