Yatırım Finansman Model Portföy Önerileri – (9.12.2020)

Piyasalarda Dün…

 Dün güne hafif artı açılışla başlayan Bist100, gösterim başında gelen güçlü alımlarla 1348,0 düzeysine kadar terakki kaydetti. Ardından hafif geri çekilmiş olsa da toparlanmayı başaran BIST100, günü %0,75 değer kazancıyla 1339,9 puanla kapattı. Yukarı yönlü harekeTürk Lirasıerin devamını beklediğimiz Bist100te, bir önceki zirve 1351,0 düzeysini direnç olarak izleyeceğiz. Bu düzey üzerinde kalınması halinde 1365,0 sonraki hedef olarak takip edilebilir. Olası geri çekilmelerde ise 1325,0 ilk takviye olmak üzere 1300,0’e düşüş devam edebilir.

 Dolar/TL’de ise yatay seyir devam ediyor. An itibariyle 22 günlük aktif yaklaşık 7,81’in üzerinde işlem gören kurda, bu düzeynin üzerinde kalınması halinde 7,90-7,92 bandına ivmelenme görülebilir. Ancak ABD teşvik paketindeki olumlu ilerleyişle beraber zayıflayan dolar karşısında kurda gevşeme görülebilir. Bu durumda 7,81’in altında kalınması halinde 7,75’lere düşüş görülebilir.

Bugünün Gündeminde…

 AB ve İngiltere, Brexit ayrılık anlaşmasının uygulanması konusunda prensipte anlaşma sağladı. Buna göre ayrılık anlaşması ve İrlanda Protokolü’nün 1 Ocak 2021’den itibaren yürürlüğe gireceği bildirildi. Açıklamada, hayvan, bitki ve diğer ürünlere yönelik sınır kontrol noktaları, ihracat beyannameleri, ilaç temini, süpermarkeTürk Lirasıere gıda temini gibi alanlarda uzlaşı sağlandığı ve Birleşik Krallık’ın, İç Piyasalar Yasası’nın 44., 45. ve 47. maddelerini geri çekeceği ve vergi yasasında da benzer hükümlerin yer almayacağı kaydedildi.

 ABD-Çin arasında son dönemde yaşanan gerilime rağmen ikili ticaret artış gösterdi. Biden döneminde daha öngörülebilir olması beklenen ilişkilerde Faz 2 görüşmelerinin bir an önce başlanması bekleniyor.

 Yurtdışı sonuç gündemine baktığımızda, gösterim başında Almanya Dış Ticaret Dengesi sonuçsi açıklanacak. Seans sonunda ise ABD tarafında Jolts İş İmkanları Endeksi ve Toptan Stoklar sonuçlerini takip edeceğiz.

Açılış Öncesi Yurtdışı Piyasalar…

 Yurtdışı piyasalara baktığımızda, Asya piyasalarında İngiltere’de aşı yapımının ilerleme kaydetmesi ve ABD yardım paketinin tasdiklemeına yaklaşılması ile beraber artı hava hakim. Avrupa piyasaları da Brexit’te uzlaşma sağlanması ile açılışta pozitif olması bekleniyor. Amerika vadelileri ise dünkü gösterim kapanışı ardından yukarıda işlem görüyor.

 EUR/USD ise, doların değer kaybetmesi ile beraber güçlü duruşunu koruyor. 1,2135’i direnç olarak izleyeceğimiz paritede, bu düzeynin üzerinde kalınması halinde 1,2180 yeniden hedeflenebilir. Bu hafta AB liderler toplantısında alınacak kararlar parite üzerinde harekeTürk Lirasıiliğe neden olabilir. Bu durumda olası geri çekilmelerde ise 1,21’i takviye olarak takip edeceğiz.

Kaynak: Yatırım Finansman Günlük Bülten

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir